Od stuleci ludzie migrują w poszukiwaniu lepszego życia. Dla wielu Polaków symbolem dostatniego życia stali się Niemcy. Patrząc na średnią wynagrodzeń w Niemczech, łatwo stwierdzić, że jest to kraj miodem i mlekiem płynący. Jak jest naprawdę? Na co trzeba się przygotować, jeśli planujesz wyjazd do Niemiec?
Wyjazd zarobkowy do Niemiec — szansa na karierę czy to tylko mit?
Pisząc ten artykuł, muszę zaznaczyć, że nie jestem przeciwnikiem migracji zarobkowej. Dla wielu osób może to być cenne doświadczenie, a być może szansa na karierę. Istnieje jednak kilka spraw, o których powinny pamiętać osoby wybierające się za granicę. Można je streścić w kilku punktach, które zaraz omówimy:
- aby otrzymać intratne stanowisko, musisz mieć odpowiednie kompetencje i umiejętności językowe;
- w niektórych branżach w Niemczech konkurencja jest duża;
- koszty życia w Niemczech są wyższe niż w Polsce.
Z tego powodu przed wyjazdem do Niemiec musisz się zastanowić, czy chcesz po prostu popracować jako pracownik fizyczny za nieco wyższe wynagrodzenie, czy zależy Ci na rozwoju zawodowym. Więcej informacji o tym, jak wygląda życie w Niemczech, znajdziesz w podlinkowanym artykule.
Kompetencje i umiejętności językowe
Kwestii kompetencji zawodowych nie będziemy tutaj mocno rozwijali, gdyż mocno zależą one od branży, w której chcesz pracować. Warto jednak zauważyć, że pewne umiejętności możesz zdobywać z czasem za granicą, ale nawet starając się o posadę asystenta czy juniora musisz mieć bazową wiedzę, a często też kierunkowe wykształcenie. Niezależnie od tego jednak dużo ważniejsza jest znajomość języków obcych, zwłaszcza angielskiego i niemieckiego. Bez nich prawdopodobnie nie dostaniesz szansy na rozwój zawodowy w Niemczech.
Konkurencja w Niemczech
Niemcy jak wiele europejskich krajów boryka się z niedoborem specjalistów i pracowników fizycznych. Rynek jest jednak pełen osób o niższych kompetencjach i takich, które szukają pierwszej pracy. Żeby więc przebić się przez konkurencję, musisz się wyróżnić. Jeśli masz problem z otrzymaniem pracy w swoim zawodzie w Niemczech, przemyśl pracę przez rok lub dwa na wybranym stanowisku w Polsce. Wraz ze zdobytym doświadczeniem staniesz się bardziej cenionym pracownikiem i łatwiej Ci będzie otrzymać bardziej prestiżową pracę za granicą, a życie w Niemczech stanie się łatwiejsze.
Opieka nad seniorem w Niemczech — droga do stabilności finansowej?
A co powiedzieć o pracy takiej jak opieka nad seniorem w Niemczech? Dla wielu osób jest to sposób na osiągnięcie stabilności finansowej. Praca ta wymaga również określonych kompetencji i umiejętności. Jedną z głównych cech potrzebnych do wykonywania tego zawodu jest odpowiedzialność i empatia. Zazwyczaj potrzebne jest też kierunkowe wykształcenie i znajomość języka niemieckiego przynajmniej na poziomie komunikatywnym. Praca z niemieckimi seniorami ma jednak ten atut, że najczęściej opiekunka ma zapewnione wyżywienie i zakwaterowanie, co znacząco obniża koszty życia w Niemczech. Zapotrzebowanie na osoby do opieki wynika z tego, że niemiecka opieka zdrowotna gwarantuje dostęp do tego typu usług dla osób z demencją lub wymagających opieki paliatywnej.
Czy wyjazd do Niemiec gwarantuje dostatnie życie?
Nie, sam wyjazd do Niemiec nie daje takiej gwarancji. Aby osiągnąć sukces zawodowy, należy przykładać się do nauki i zdobywać określone kompetencje. Jednak same marzenia o lepszej pracy nie są niczym złym, bo mogą być dodatkową motywacją do podjęcia określonych działań. Niemcy potrzebują pracowników, w tym specjalistów takich jak opiekunki, i są gotowi zapewnić im przyzwoite wynagrodzenie i warunki do funkcjonowania w ich kraju.
Mówiąc o opiekunkach, warto wspomnieć, że niemiecka opieka zdrowotna uważana jest za jedną z najlepszych na świecie, a opieka nad seniorem często jest finansowana z ubezpieczenia, co gwarantuje bezpieczeństwo wypłaty wynagrodzenia. Jeśli obawiasz się wyjazdu za granicę, możesz skorzystać z usług agencji pracy, która specjalizuje się w rekrutacji pracowników zagranicznych na stanowisko opiekunki dla seniorów.