Zbawienna moc drzemki

moc-drzemki-266x160[1]

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki:

1. Odzyskiwanie sił

Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by poczuć przypływ sił bez wrażenia znużenia czy rozespania, które często pojawia się po dłuższym śnie kilkudziesięciu-minutowym. Drzemka z pewnością jest lepszym sposobem na zmęczenie niż kawa czy napoje energetyczne, gdyż pobudza nas szybciej, a przy tym nie wpływa niszcząco na nasze zdrowie.

2. Poskramianie stresu

Udowodniono, że regularne ucinanie drzemek w ciągu dnia obniża w organizmie produkcję kortyzolu – hormonu stresu, co jednoznaczne jest z poprawą samopoczucia i nastawienia do życia. Człowiekowi łatwiej jest się skupić i efektywnie zorganizować swój dzień.

3. Walory zdrowotne:

Poza wyżej wspomnianymi efektami drzemki, można wymienić jeszcze szereg jej innych  pozytywnych właściwości. Drzemanie pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę, ryzyko udaru czy nawet zawału serca. Osoby regularnie śpiące w ciągu dnia rzadziej sięgają też po kawę, co niweluje problemy z ciśnieniem i ryzyko uzależnienia od tej używki.

4. Poprawa jakości snu

Pogląd, iż popołudniowa drzemka zakłóca nocny sen należy traktować jako mit. Wręcz przeciwnie, pozwala zrelaksować się już w ciągu dnia, co wpływa na łatwość zasypiania wieczorem i większą regularność snu.

Jak widać, drzemka posiada wielką moc leczenia najróżniejszych dolegliwości. Poza tym nic nas nie kosztuje, jest przyjemna i daje dużo energii. Nie krępujmy się więc i kiedy znowu poczujemy senność w ciągu dnia, posłuchajmy co szepcze nam nasze ciało i zdrzemnijmy się!

Sprawdź również:

Jak dobrze spać w nocy?

Sen to jedna z najważniejszych czynności w życiu człowieka. Dzieciom pozwala rosnąć i prawidłowo się rozwijać a dorosłym zapewnia odpowiedni odpoczynek organizmu, dając jednocześnie energię

Czytaj więcej »