Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki:
1. Odzyskiwanie sił
Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by poczuć przypływ sił bez wrażenia znużenia czy rozespania, które często pojawia się po dłuższym śnie kilkudziesięciu-minutowym. Drzemka z pewnością jest lepszym sposobem na zmęczenie niż kawa czy napoje energetyczne, gdyż pobudza nas szybciej, a przy tym nie wpływa niszcząco na nasze zdrowie.
2. Poskramianie stresu
Udowodniono, że regularne ucinanie drzemek w ciągu dnia obniża w organizmie produkcję kortyzolu – hormonu stresu, co jednoznaczne jest z poprawą samopoczucia i nastawienia do życia. Człowiekowi łatwiej jest się skupić i efektywnie zorganizować swój dzień.
3. Walory zdrowotne:
Poza wyżej wspomnianymi efektami drzemki, można wymienić jeszcze szereg jej innych pozytywnych właściwości. Drzemanie pomaga zmniejszyć ryzyko zachorowań na cukrzycę, ryzyko udaru czy nawet zawału serca. Osoby regularnie śpiące w ciągu dnia rzadziej sięgają też po kawę, co niweluje problemy z ciśnieniem i ryzyko uzależnienia od tej używki.
4. Poprawa jakości snu
Pogląd, iż popołudniowa drzemka zakłóca nocny sen należy traktować jako mit. Wręcz przeciwnie, pozwala zrelaksować się już w ciągu dnia, co wpływa na łatwość zasypiania wieczorem i większą regularność snu.
Jak widać, drzemka posiada wielką moc leczenia najróżniejszych dolegliwości. Poza tym nic nas nie kosztuje, jest przyjemna i daje dużo energii. Nie krępujmy się więc i kiedy znowu poczujemy senność w ciągu dnia, posłuchajmy co szepcze nam nasze ciało i zdrzemnijmy się!