Wiosna to czas, kiedy aura zaczyna sprzyjać zabieraniu swoich podopiecznych na spacery wokół domu czy do pobliskich parków. Niestety w związku z coraz cieplejszym klimatem i pozbawionymi śniegu i mrozów zimami mamy do czynienia z coraz większymi wysypami kleszczy, które stanowią bardzo duże zagrożenie dla zdrowia. Podpowiadamy, jak uchronić podopiecznego przed kleszczami oraz co zrobić w przypadku, kiedy kleszcz wbije się w skórę seniora.
Jak zapobiegać ukąszeniom kleszczy?
W przypadku kleszczy opiekunka powinna zrobić wszystko co w jej mocy, aby uchronić swojego podopiecznego przed ukąszeniem. Dlatego na spacer do parku lub ogrodu warto namówić ich do założenia skarpet, zakrytych butów, długich spodni i koszuli lub bluzki z długim rękawem oraz nakrycia głowy, np. czapki z daszkiem. Aby odstraszyć kleszcze można także zastosować przeznaczone dla ludzi repelenty, które można aplikować na skórę bądź ubrania.
Kleszcze najczęściej przesiadują w wysokich trawach, dlatego znacznie bezpieczniej jest spacerować z podopiecznym po wytyczonych ścieżkach.
Namów seniora na szczepienie
Opiekunka osób starszych w Niemczech powinna pomagać swojemu podopiecznemu w utrzymaniu jak najlepszego zdrowia. Jeśli zatem opiekujesz się osobą, której zdrowie pozwala na spacerowanie po ogrodach i parkach, warto porozmawiać z nią oraz jej rodziną i polecić zaszczepienie się przeciwko kleszczowemu zapaleniu mózgu i innym chorobom, które mogą być wywoływane przez kleszcze.
Jak usunąć kleszcza?
Wbrew panującej przez wiele lat opinii kleszczy nie należy smarować żadnymi tłuszczami, jak np. masłem. Jest to bardzo ważne, ponieważ wskutek posmarowania kleszcz może zwymiotować, co przyspieszy zakażenie. Usunięcie kleszcza „na sucho” to szansa na uniknięcie zakażenia, ponieważ zanim do niego dojdzie, często mija kilka, a nawet kilkanaście godzin.
Kleszcza należy chwycić przy samej skórze za pomocą pęsety lub innych specjalistycznych szczypczyków, które dostępne są w aptece, a następnie pociągnąć w górę i upewnić się, że został usunięty w całości. Jeśli jego głowa została w skórze lub nie masz pewności, czy wyszedł cały, wówczas najlepiej skontaktować się z lekarzem. Miejsce po ukąszeniu należy zdezynfekować środkiem antybakteryjnym.
Dlaczego kleszcze są niebezpieczne?
Kleszcze przenoszą bardzo niebezpieczne choroby, takie jak np. kleszczowe zapalenie mózgu, borelioza, babeszjoza, gorączka Q, anaplazmoza czy tularemia. Mogą one prowadzić do trwałego uszczerbku na zdrowiu, a nawet do śmierci.
UWAGA! NIE WOLNO SMAROWAĆ KLESZCZA TŁUSZCZEM LUB WAZELINĄ, PONIEWAŻ ZWIĘKSZA TO RYZYKO ZAKAŻENIEM.