Różnice kulturowe: jak je zniwelować między opiekunką a podopiecznym?

multi-cultural group of people sitting at dinner table and joining hands - friendship concept

Opieka nad osobą starszą wymaga odpowiedniego podejścia, umiejętności porozumiewania się i uwzględnienia niekiedy specyficznych zachowań seniora. Gdy w grę wchodzi praca za granicą, trzeba mieć również na uwadze występujące różnice kulturowe pomiędzy opiekunką a podopiecznym. W jaki sposób je zniwelować i jak sobie poradzić podczas pracy w Niemczech?

Różnice kulturowe pomiędzy opiekunką a podopiecznym – o tym trzeba pamiętać!

Każdy kraj jest charakterystyczny pod względem kultury. Do tego dochodzą kwestie językowe. Jak przełamać nieśmiałość językową i poradzić sobie z opieką nad seniorem, który pochodzi z innego kraju?

Przede wszystkim opiekunka musi szanować zasady i obyczaje panujące w danym kraju. Powinna się do nich stosować i mieć na uwadze, że to nie jest kwestia tego, czy coś jest dobre, czy złe. Różnice kulturowe są czymś naturalnym, a wspólne ich poznawanie z seniorem, wraz z poszanowaniem jego przekonań i zachowań, może wpłynąć pozytywnie na budowane relacje.

Jak znaleźć wspólny język z niemieckim seniorem?

Dla opiekunki bardzo ważne jest, aby poznać podstawowy zakres słownictwa – język niemiecki nie musi być trudny nawet dla osób, które dopiero zaczynają się go uczyć. Wystarczy rozpocząć od nauki słów, zwrotów i wyrażeń, które są charakterystyczne dla branży związanej z opieką nad seniorem. W grę wchodzi również nauczenie się najważniejszych terminów medycznych, np. obejmujących objawy często występujące u osób starszych, które zmagają się z charakterystycznymi dla ich wieku chorobami.

W przełamaniu bariery językowej pomoże nieustanna komunikacja z seniorem oraz używanie gestów. Można pokazywać, spróbować coś narysować, skorzystać z plansz czy tablic z obrazkami. Dzięki temu opiekunka nie tylko uczy się języka, ale i pozbywa nieśmiałości w komunikacji, a porozumiewanie się z seniorem staje się znacznie łatwiejsze.

Jak zrozumieć inną kulturę? – słuchanie i poznawanie

Opiekunka w Niemczech musi wziąć pod uwagę, że to kraj, w którym mieszkańcy są bardziej zdystansowani i mniej otwarci na samym początku niż Polacy. Warto więc odpowiadać na zadane pytania i unikać szczegółowego opowiadania np. o swoim życiu prywatnym. Jeśli nawiąże się więź z seniorem, opiekunka zdobędzie jego zaufanie, w naturalny sposób pojawią się bardziej otwarte i szczere rozmowy.

W zrozumieniu innej kultury pomoże obserwacja seniora, a niekiedy również rozmowa z bliskimi, którzy doskonale wiedzą, jak funkcjonuje starsza osoba, co jest dla niej ważne, naturalne i pomocne. Kulturowe różnice pomiędzy seniorem a opiekunem nie muszą stanowić bariery, wręcz przeciwnie. To świetna okazja do poznania innej kultury, wymiany doświadczeń oraz zainteresowania seniora własną historią.

 

Sprawdź również: