Rodzaje transferów osób starszych

Rodzaje-transferow-osob-starszych-1

Seniorzy, którzy z powodu dysfunkcji ruchu wywołanej wiekiem czy przebytą chorobą mają ograniczone zdolności do samodzielnego poruszania się wymagają transferu. Jest to jedna z czynności, która leży w zakresie kompetencji osoby zatrudnionej jako opiekun osoby starszej. Dowiedz się, co to dokładnie oznacza i poznaj sposoby transferu.

W zależności od tego, jakiego wsparcia potrzebuje osoba starsza, stosuje się transfer częściowy lub całościowy. Może być też tak, że sprawność jest tylko w pewnym stopniu upośledzona, więc wymagana jest pomoc w transferze. Zobacz, czym różnią się te pojęcia.

Transfer całkowity seniora

Osoby starsze, które w wyniku osłabienia, choroby czy doznanej kontuzji są niemal całkowicie unieruchomione na wózku czy łóżku potrzebują transferu całkowitego. Oznacza to, że przy podnoszeniu czy przenoszeniu nie są w stanie pomóc Ci siłą swoich mięśni, ponieważ cierpią na chorobę Parkinsona, doznały rozległej kontuzji lub są po przebytym udarze czy wylewie.

Transfer częściowy osoby starszej

O transferze częściowym mówimy wtedy, gdy starszy podopieczny pozostaje mobilny, lecz w ograniczonym zakresie. Potrzebuje jednak Twojej pomocy, by po samodzielnym wstaniu przemieszczać się po mieszkaniu lub wykonać zabiegi higieniczne. Często jego ciało jest sparaliżowane czy osłabione tylko w niektórych obszarach, a np. ręce pozostają zdrowe. Wtedy sporo rzeczy może wykonać sam – zamieszać herbatę, przytrzymać sobie gazetę.

Lift przy transferze

Z pojęciem transferu bezpośrednio wiąże się lift. W dosłownym tłumaczeniu oznacza to windę i faktycznie wiąże się ze zmechanizowaniem transferu. Kiedy starsza osoba porusza się na wózku, o balkoniku lub kulach, pokonanie schodów staje się dla niej trudne lub wręcz niemożliwe. Wtedy pomocne będzie skorzystanie z windy, którą jednak opiekun powinien umieć obsługiwać.

Zwłaszcza że przyjmując ofertę pracy dla opiekunek w Niemczech trzeba mieć na uwadze, że takie konstrukcje znajdują się nawet w domach prywatnych i w wielu miejscach w przestrzeni publicznej. Na szczęście obsługa nie jest skomplikowana i ogranicza się do kilku kliknięć. O pomoc w obsłudze zawsze możesz poprosić poprzedniego opiekuna lub rodzinę swojego podopiecznego.

Podnoszenie osoby starszej zawsze jest ogromnym wysiłkiem. Dlatego przed podjęciem zatrudnienia trzeba dokładnie poznać wymogi w zakresie transferu i udogodnienia w postaci liftu. Chodzi tu także o Twoje zdrowie i samopoczucie.

Sprawdź również: