Normy ciśnienia tętniczego i pulsu u seniorów

cisnienie

Ryzyko nadciśnienia rośnie z wiekiem, dlatego jednym z codziennych nawyków osób starszych powinno być mierzenie ciśnienia o różnych porach dnia. Dowiedz się wszystkiego o nadciśnieniu u seniorów – dlaczego jego mierzenie jest tak ważne u osób starszych i jakie wyniki pomiarów powinny wzbudzić Twoje zaniepokojenie.

Jakie wyniki pomiaru ciśnienia są prawidłowe?

Wyniki pomiaru ciśnienia nie są jednoznacznym wskazaniem tego, czy osoba, która dokonuje pomiarów, choruje na nadciśnienie, czy jest zdrowa. Pomiary powinny być regularnie konsultowane z lekarzem. Prawidłowe wyniki ciśnienia zależą między innymi od wieku pacjenta – u osób młodych normą jest 120/80, natomiast u osób starszych, powyżej sześćdziesiątego piątego roku życia, czujność powinny wzmagać znacznie wyższe wyniki, przekraczające 135/88.

Nie ignoruj pomiarów pulsu u podopiecznego

Wartość pulsu jest równie ważnym parametrem jak ciśnienie tętnicze. Tachykardia, to schorzenie, które objawia się zbyt dużą ilością uderzeń serca na minutę. Natomiast jego przeciwieństwo, czyli zbyt powolna praca serca, to bradykardia.

Jakie wyniki ciśnienia i pulsu mogą być niebezpieczne dla zdrowia?

Konsultacji z lekarzem koniecznie wymagają osoby, u których ciśnienie skurczowe regularni mieści się w przedziale od 140 do 160, a rozkurczowe od 90 do 95. Natomiast w przypadku pulsu niebezpieczne są wyniki poniżej 60 oraz powyżej 100.

Dlaczego pomiary ciśnienie u osób starszych (i nie tylko) są tak ważne?

Regularny pomiar ciśnienia, a konkretnie jego wyniki, jest podstawą do ogólnej oceny stanu zdrowia przez lekarza. Wyniki są dla lekarza wskazaniem do ustalenia dawki leków, które na co dzień przyjmuje Twój podopieczny. Jako opiekunka powinnaś dostać jasną informację a temat tego, które leki i w jakiej ilości podawać seniorowi, którym się opiekujesz.

Czego powinny unikać osoby z nadciśnieniem?

Parametry ciśnienia i pulsu wzrastają w czasie intensywnego wysiłku fizycznego oraz w sytuacjach stresowych. Dlatego osoby z nadciśnieniem powinny zdecydowanie unikać takich sytuacji. Ważna jest także dieta. Należy unikać tłuszczów oraz nadmiaru cukru. Niewskazane są też wszelkie używki.

Jako opiekunka często podejmujesz pracę w Niemczech od zaraz. Dlatego bardzo ważne jest, żebyś pamiętała o tym, by jeszcze przed podjęciem zatrudnienia dowiedzieć się jak najwięcej o stanie zdrowia swojego podopiecznego. Pozwoli Ci to jak najlepiej przygotować się do sprawowania nad nim opieki.

Sprawdź również: