Wielokrotnie pisaliśmy na naszym blogu, że praca opiekunki osób starszych w Niemczech to naprawdę ciężki kawałek chleba. Jednakże dobrze wykonana praca, której efektem jest szczęśliwy podopieczny, który dzięki swojej opiekunce czuje się dobrze i bezpiecznie, potrafi przynieść ogromną satysfakcję. Poznaj pięć najtrudniejszych wyzwań, z jakimi musi zmierzyć się każda opiekunka osób starszych w Niemczech.
Rozłąka z domem i bliskimi
Opiekunki osób starszych w Niemczech wyjeżdżają do swoich podopiecznych na co najmniej kilka tygodni, zwykle około dwóch miesięcy, by następnie powrócić do domu na około dwa tygodnie na zasłużony odpoczynek fizyczny i psychiczny. Naturalną rzeczą jest, że rozłąka z bliskimi może przez ten czas doskwierać. Tym bardziej, że nierzadko zlecenia dla opiekunek to praca w Niemczech od zaraz jako opiekunka osób starszych, np. na zastępstwo, dlatego nie ma zbyt dużo czasu na przygotowanie się na rozłąkę.
Warto pomagać sobie poprzez duże zaangażowanie w pracę i znalezienie sobie zajęcia na wolny czas. Ponadto pamiętaj o tym, że technologia pozwala dzisiaj bez problemu komunikować się z bliskimi. Wykorzystaj to.
Bariera językowa
Rodziny szukające opiekunki dla swoich bliskich seniorów zwykle wymagają od nich dobrej znajomości języka niemieckiego. Jest to konieczne w celu otoczenia starszej osoby skuteczną opieką. Ponadto pomaga w załatwieniu spraw poza domem seniora i spędzania wolnego czasu.
Jak poradzić sobie z niemieckim, kiedy nie jesteś pewna swoich umiejętności? Konik prowadzi dla opiekunek darmowe kursy językowe, na których można poznać podstawy lub doszlifować swój niemiecki. Ale przede wszystkim pamiętaj o tym, że najlepszy sposób na naukę języka to posługiwanie się nim w natywnym środowisku.
Stan zdrowia podopiecznego
Starsze osoby, które wymagają opieki, często są schorowane, a ich choroby bardzo utrudniają pracę opiekunkom. W tym celu warto dowiedzieć się jak najwięcej o samej chorobie, jak również o tym, w jaki sposób postępować z osobą, która na nią cierpi.
Trudne relacje z rodziną podopiecznego
Rodzina seniora może z początku podchodzić do Ciebie z nieufnością. Wynika ona zwykle nie z niechęci do opiekunki, ale z troski o zdrowie bliskiej osoby. Dlatego warto pokazać się z jak najlepszej strony – wykazać zaangażowanie w pracę, przyjąć przyjazną i otwartą postawę, a także respektować zasady panujące w rodzinie.
Złe warunki pracy
Rodzina seniora wymaga od Ciebie zajęć, które nie były przewidziane w ofercie? Co gorsza w wolnym czasie? Takie sytuacje mogą się zdarzyć, dlatego do dyspozycji masz koordynatora z ramienia agencji, któremu możesz zasygnalizować problem, a on rozwiąże go na Twoją korzyść.