Osoby, które decydują się na pracę za granicą, muszą zapewnić sobie warunki mieszkaniowe, które pozwolą im w odpowiednio komfortowy sposób przeżyć okres emigracji zarobkowej. Dowiedz się, kto może liczyć na zapewnione zakwaterowanie i kto najczęściej nie musi ponosić kosztów zamieszkania w Niemczech.
Kto nie musi martwić się o zakwaterowanie w czasie pracy za granicą?
Problem znalezienia sobie miejsca zamieszkania na czas emigracji zarobkowej dotyczy przede wszystkim tych osób, które szukają pracy na własną rękę. Mogą liczyć na to, że pracodawca, który oferuje zatrudnienie pracownikom z zagranicy, zapewni w ofercie również miejsce zakwaterowania. Jednakże należy pamiętać o tym, że nie jest to regułą i zależy wyłącznie od woli pracodawcy.
Praca z zamieszkaniem jest natomiast pewnikiem w agencjach pośredniczących w zawieraniu umów o pracę za granicą. Jest to bardzo komfortowe rozwiązanie, ponieważ nie wymaga od pracowników samodzielnego szukania mieszkania za granicą, co może być trudne – szczególnie dla osób, które nie znają dobrze obcego języka i nie są dostatecznie zorientowane w realiach rynkowych danego kraju, przez co nie mają porównania cen za mieszkania o konkretnych warunkach.
Praca dla opiekunki w Niemczech – nie martw się o zakwaterowanie
W dość uprzywilejowanej sytuacji, jeśli chodzi o zakwaterowanie, są opiekunki osób starszych. Zatrudnienie opiekunki przez niemiecką rodzinę wiąże się z udostępnieniem jej części mieszkania seniora. W czasie pracy najczęściej mieszkają one w domu swoich podopiecznych, zajmując się nie tylko opieką nad seniorem, ale także właśnie utrzymaniem porządku w mieszkaniu czy w ogrodzie wokół domu. Mieszkanie jest nieodpłatne, co oczywiście jest atrakcyjnym rozwiązaniem pod względem finansowym – brak kosztów zakwaterowania nie będzie obniżał dochodu.
Praca opiekunek w Niemczech i praca w hotelu – gwarancja zakwaterowania
Oprócz opiekunek osób starszych na nieodpłatne zakwaterowanie mogą liczyć najczęściej także osoby podejmujące pracę w obsłudze hoteli. W tym przypadku korzyść ta wynika wprost z możliwości, jakimi dysponują obiekty hotelowe. Pracownicy często mogą cieszyć pojedynczymi pokojami, w których mogą zachować pełną prywatność. Podobnie jak w przypadku opiekunek, mieszkających w domach swoich podopiecznych, brak kosztów zakwaterowania nie obniża ich zarobków.
Odpłatne zakwaterowanie za granicą – jakie koszty?
To, czy zakwaterowanie pracowników za granicą będzie odpłatne czy nie, zależy od warunków, jakie uda się wynegocjować z pracodawcą. Najczęstsze rozwiązania, jakie oferują zagraniczni pracodawcy to:
- zakwaterowanie odpłatne;
- zakwaterowanie nieodpłatne;
- zakwaterowanie odpłatne po określonym czasie mieszkania bez ponoszenia kosztów.
Koszty zakwaterowania dla pracowników zależą od lokalizacji, standardu mieszkania, wyposażenia. W Niemczech zwykle wynoszą one o stu kilkudziesięciu do około trzystu euro.
Zalety ofert pracy za granicą z zakwaterowaniem
Mieszkanie zapewnione przez agencję pośredniczącą w zatrudnieniu niesie bardzo wiele korzyści dla pracowników. Po pierwsze, nie muszą martwić się oni o samodzielne szukanie mieszkania. Jeżeli zakwaterowanie jest odpłatne, czynsz obejmuje wszystkie opłaty, dlatego nie trzeba martwić się opłacanie wszystkich rachunków. W mieszkaniach zapewnione jest podstawowe wyposażenie, a ich lokalizacja zwykle położona jest blisko miejsca pracy, dzięki czemu pracownicy nie tracą czasu na dojazdy.