Opiekunowie osób starszych to grupa narażona na szybkie wypalenie zawodowe. Brak odpowiedniej wiedzy, zbyt duża ilość obowiązków, stres przyspieszają często decyzję o rezygnacji z tego zawodu. Tymczasem wielu sytuacji można uniknąć korzystając z fachowej wiedzy i doświadczenia innych.
Dobra organizacja pracy
Opieka nad osobą starszą, często mającą dodatkowo problemy zdrowotne to bardzo ciężka fizyczna i psychiczna praca. Już na etapie wyboru podopiecznego trzeba dowiedzieć się, jak najwięcej o jego życiu, nawykach, potrzebach i sytuacji zdrowotnej. Dopiero na tej podstawie ocenić swoje predyspozycje do podjęcia pracy. W trakcie wykonywania obowiązków również warto organizować swoją pracę w taki sposób, żeby w miarę możliwości rozkładać obowiązki w ciągu dnia czy tygodnia i nie pracować ponad siły.
Dbaj o seniora i o siebie
Jeśli opiekun nie zadba o siebie nie będzie mógł wykonywać dobrze pracy. Przemęczenie, niewyspanie, dolegliwości bólowe – to wszystko może pojawić się bardzo szybko po podjęciu pracy przy zaniedbaniu własnych potrzeb. W miarę możliwości warto zapewnić sobie czas wolny i odpoczynek. Często seniorzy lub ich rodzina sami do tego zachęcają wiedząc, że poprawia to zdecydowanie jakość opieki. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawierają dodatkowe benefity w postaci niemieckiego ubezpieczenia czy dodatkowych premii. Wszystko po to, by osoba, która opiekuje się nimi lub ich bliskimi czuła się doceniona i wiedziała, jak ważna to jest praca.
Nie bój się prosić o pomoc
Przy tak wymagającej pracy nietrudno o sytuacje wymagające pomocy osób trzecich. Wiele osób boi się reakcji swojego pracodawcy, jego rodziny, albo po prostu nie chce przed samym sobą przyznać się, że ma z czymś problem. Tymczasem Niemcy bardzo szanują swoich opiekunów i ich samopoczucie. Lubią też szczerość i otwartość osób z którymi współpracują. Nie ma nic dziwnego i niestosownego w tym, że opiekun nie daje sobie czasami rady lub musi z różnych względów zrezygnować z pracy. Warto otwarcie o tym rozmawiać i szukać rozwiązań. Zarówno pracodawcy, jak i agencje pośredniczące są od tego, by pomagać w każdej sytuacji i tak się zazwyczaj dzieje.
Empatia i odpowiednie nastawienie do pracy
Każdy z nas kiedyś będzie seniorem. Odżywiając się zdrowo, uprawiając aktywność fizyczną, czy rezygnując z używek na pewno przyczyniamy się do zapewnienia sobie lepszej formy w starszym wieku. Nie na wszystko jednak mamy wpływ. Choroby czy wypadki losowe potrafią wywrócić życie do góry nogami, a wtedy każdy z nas może potrzebować pomocy drugiej osoby. Warto o tym pamiętać pracując z osobami starszymi. Dużą rolę odgrywa też nastawienie do pracy. Mówi się, że seniorzy to najlepsi słuchacze pod słońcem. Maja sporo czasu i ogromne doświadczenie życiowe przez co mogą służyć radą i pomocą w wielu kwestiach, a relacja podopieczny – opiekun może szybko przerodzić się w relację przyjacielską.