Jak ubrać seniora na zimowy spacer?

pexels-yan-krukov-68160291

Zima daje o sobie coraz mocniej znać. Choć ulice i chodniki jeszcze nie są zaśnieżone i oblodzone, niska temperatura przypomina z każdym wyjściem, że mamy przed sobą najbardziej mroźny czas. Nie oznacza to jednak, że trzeba rezygnować z aktywności fizycznej na świeżym powietrzu.

Ruch jest wskazany o każdej porze roku, nawet dla seniorów. W ich przypadku trzeba jednak zdecydowanie uważniej przyglądać się ubiorowi. O ile młoda i sprawna osoba szybko poradzi sobie z uczuciem nadmiernego zimna, o tyle senior łatwo się wyziębi, a znacznie trudniej ogrzeje. Jak zatem ubrać starszą osobę na zimowy spacer?

Odpowiednie materiały

Podczas zimowych spacerów ważne jest, aby utrzymać stałą temperaturę ciała. U seniora będzie za to odpowiadać ubiór. Wynika to z faktu, że często starsze osoby mają problemy z poruszaniem się, zmagają się ponadto z niepełnosprawnościami, więc są zdecydowanie bardziej narażone na wychłodzenie.

W przypadku ubrań liczą się zastosowane materiały. Choć bawełna należy do naturalnych surowców, w zimie u osób starszych nie jest wskazana. Szybko wchłania pot, który zaczyna parować i dochodzi do potęgowania uczucia zimna.

Odzież seniora zimą musi chronić przed przemakaniem i wiatrem. Nie bez znaczenia pozostaje fakt, w jaki sposób materiał jest odczuwany przez starszą osobę. Ubranie nie może „drapać” i „gryźć”. Zamiast bawełny przyda się zatem odzież termiczna. Zastąpi ona również nylonowe rajstopy. Na to można założyć produkt z wełny, który odpowiada za pochłanianie wilgoci i pozwala utrzymać stałą temperaturę ciała.

Akcesoria

Nie obejdzie się bez akcesoriów, czyli czapki, szalika, rękawiczek i butów. Ich zadaniem jest przede wszystkim ograniczenie ucieczki ciepła i ryzyka wychłodzenia. Co nie zmienia faktu, że nawet starsza osoba lubi mieć ładne i estetyczne ubranie. Z pewnością wyraża to podczas rozmów z opiekunką.

To dlatego tak ważna jest komunikacja, która ma bezpośredni wpływ na zagwarantowanie seniorowi odpowiedniej opieki. Bliskich i tych, których przyszłość związana jest z opieką nad osobami starszymi, powinna zatem zainteresować nauka niemieckiego dla opiekunek. Kurs daje szansę na nauczenie się nie tylko sprawnej i komfortowej dla seniora komunikacji, ale i poradzenia sobie w rozmowie z osobą, która ma problemy z mówieniem lub wyrażaniem własnych potrzeb.

Odpowiedni materiał, liczba warstw odzieży, czyli ubieranie na cebulkę, a do tego ochrona części ciała najbardziej narażonych na wychłodzenie. To najważniejsze elementy, o których trzeba pamiętać, przygotowując seniora do zimowego spaceru.

Sprawdź również: