Zdarza się, że starsze osoby czują się zmęczone życiem i odmawiają wykonywania rutynowych codziennych zabiegów pielęgnacyjnych. Często powodem, dla którego są na bakier z zasadami higieny jest także ograniczona mobilność, która nie ułatwia podmywania się i innych czynności wykonywanych w łazience. Jednak nie można zaprzeczyć, że te są bardzo ważne i dla dobrego zdrowia oraz samopoczucia muszą być wykonywane. Jak przekonać seniora, aby zadbał o higien? Czasem motywacja słowna to za mało i wtedy potrzebna jest realna pomoc drugiego człowieka.
Dlaczego senior nie chce się myć?
Brak chęci do mycia ciała nie oznacza awersji do utrzymania czystości czy dbania o higienę. Najczęściej taki sprzeciw wiąże się z chorobą, na jaką cierpi osoba starsza (np. choroby otępienne, demencja, Alzheimer, Parkinson) oraz inne, które powodują ograniczenie ruchomości ciała (np. osteoporoza, reumatyzm). Większość starszych osób ma też znacznie ograniczoną ruchomość. Nie może się schylić, boi się poślizgnięcia na wilgotnej posadzce.
Czasem winowajcą jest po prostu szwankująca pamięć, gdy dana osoba nie pamięta o tym, by wziąć prysznic lub, przeciwnie, robi to kilka razy dziennie.
Choć trudno sobie to wyobrazić dla niektórych łazienka jest… straszna. Gdy starszy chory zapomina do czego służy słuchawka prysznicowa czy wanna, po wejściu do małego pomieszczenia, często pozbawionego okien czuje się po prostu przytłoczony.
Jak przekonać seniora, aby się umył?
Na pewno senior, który nie jest przekonany do mycia się, nie będzie z entuzjazmem reagował na wieść, że przyszedł czas na kąpiel. Trzeba zatem przekonać go do tego w inny sposób, najważniejsze będzie:
- opracowanie i przestrzeganie planu dnia – rutyna jest bardzo ważna i buduje poczucie bezpieczeństwa. Nawet osoby cierpiące na zaniki pamięci rozumiejąc sekwencję następujących po sobie zdarzeń będą czuły się pewniej i swobodniej we własnym domu,
- rozmowa z podopiecznym – poznanie ich lęków, przyczyny, dla której nie chcą się myć, nie wyśmiewanie, lecz poważne traktowanie zmartwień, wysłuchanie rozterek, próba ich rozwiązania,
- dostosowanie łazienki – brak wysokich progów, brak wanny, uchwyty pod prysznicem i koło toalety, elementy wyposażenia rozmieszczone tak, aby można było wjechać do łazienki wózkiem inwalidzkim,
- zachęcenie do podejmowania aktywności, ruchu,
- tłumaczenie, dlaczego higiena jest ważna.
Pomoc dla seniora
Czasem sama rozmowa to za mało. Jeżeli osoba starsza cierpi na demencję lub inne zaburzenia, które uniemożliwiają jej swobodne poruszanie się, wówczas nie poradzi sobie z codzienną kąpielą. Dobrze przystosowana łazienka przyda się zawsze, jednak najlepiej, kiedy senior nie będzie w niej sam, a zyska pomoc ciepłego, silnego i cierpliwego opiekuna – często takie są prace opiekunki w Niemczech na zastępstwo. To pozwoli mu poczuć się pewniej i przekonać do zabiegów pielęgnacyjnych. Te są ważne z uwagi na konieczność usunięcia nieładnych zapachów, ale też zapobieganie zmianom skórnym – odparzeniom, podrażnieniom.