Czy siniaki na ciele osoby starszej powinny niepokoić?

Bruise wound on senior people wrist arm skin, Falls injury accident in elderly old man.

Na ciele Twojego podopiecznego pojawiają się siniaki? Zastanawiasz się, czy powinno to wzbudzić dodatkową czujność na temat jego zdrowia? Dowiedz się, kiedy siniaki na ciele osoby starszej są normalną reakcją organizmu na stłuczenia, a kiedy powinny zacząć budzić niepokój i mogą świadczyć o chorobie.

Sińce na ciele u seniorów – kiedy nie trzeba się szczególnie zamartwiać?

Siniaki naturalnie pojawiają się na ciele wskutek urazów i stłuczeń. Jeżeli Twój podopieczny uderzy się lub ulegnie jakiejś kontuzji, wówczas sińce na ciele pojawią się niemal na pewno. Jednak nawet w przypadku poważniejszych urazów nie należy się szczególnie zamartwiać, ponieważ przyczyna pojawienia się siniaków jest znana i w zupełności normalna.

Oczywiście w takich sytuacjach należy odpowiednio pomóc osobie starszej, u której pojawiły się siniaki na ciele. Pomóc mogą na przykład chłodne okłady, smarowanie maściami lub żelami pourazowymi, a w przypadku bólu podanie leków środków przeciwbólowych. Jeśli sińce pojawią się wskutek doznania urazu, a towarzyszyć będą im opuchlizna i ograniczenia w ruchomości, wtedy najlepiej namówić podopiecznego na wizytę u lekarza, który zdiagnozuje, czy nie doszło do poważniejszej kontuzji, np. zwichnięcia stawu czy złamania.

Wylewy podskórne u osób starszych – jakie mogą być ich przyczyny?

Powyżej omówiliśmy już najbardziej oczywiste przyczyny siniaków na ciele u osób starszych, czyli stłuczenia i inne urazy. Nie powinny być one powodem do zmartwień, ponieważ ich przyczyna jest znana, a taka reakcja organizmu nie jest niczym odbiegającym od normy.

Więcej czujności powinny wzbudzić siniaki na ciele bez powodu, tzn. takie, które pojawiają się bez silnych stłuczeń lub innych urazów. Mogą mieć one przyczyny chorobowe, dlatego w takiej sytuacji najlepiej jest jak najszybciej zapisać podopiecznego do lekarza w celu dokonania właściwej diagnostyki i podjęcia leczenia.

Co mogą oznaczać siniaki na ciele?

Siniak jest naturalnym objawem stłuczeń i urazów, może odrobinę boleć przy dotyku i tym samym przez kilka dni w niewielkim stopniu utrudniać funkcjonowanie. Siniaki pourazowe nie są jednak groźne i nie należy się ich obawiać. Sińce mogą być jednak objawami różnych chorób.

Anemia

Do tej choroby prowadzą m.in. stres, zła dieta czy stresujący tryb życia. Objawem niedokrwistości są właśnie siniaki, a jeśli towarzyszą im zawroty głowy, omdlenia, osłabienie, zmęczenie i blady odcień skóry, to wówczas mogą świadczyć właśnie o tej chorobie.

Słaba krzepliwość krwi

Mogą towarzyszyć jej również siniaki, ale oprócz nich także silne krwawienia nawet z drobnych ran, a u kobiet także obfite miesiączkowania.

Choroby wątroby

Choroby wątroby bardzo często dają objawy właśnie na skórze. Pękające naczynka i powstające wskutek tego siniaki mogą świadczyć właśnie o problemach z wątrobą.

Hemofilia

Ta choroba również jest związana z zaburzeniami krzepliwości krwi. Może skutkować obfitym krwawieniem ran oraz niebezpiecznymi dla życia i zdrowia krwotokami wewnętrznymi. Objawem tej choroby są także siniaki.

Białaczka

Objawem nowotworu krwi mogą być właśnie łatwo powstające siniaki na skórze, które są skutkiem nawet bardzo delikatnego kontaktu.

Siniaki na ciele bez powodu – o jakich chorobach mogą świadczyć?

Siniaki pojawiające się na ciele Twojego podopiecznego bez powodu mogą świadczyć różnych, niekiedy groźnych chorobach. Jeśli zatem osoba starsza zaprzecza, że upadła lub mocno się uderzyła, a na jej ciele pojawiają się sińce, wówczas bądź czujna, bowiem może to świadczyć o:

  • anemii – niedokrwistość może objawiać się właśnie poprzez pojawiające się bez wyraźnej przyczyny siniaki, ponadto u osoby chorej występują także omdlenia, zawroty głowy, zmęczenie, blady odcień skóry;
  • chorobach wątroby – mogą być powodem pękania naczynek, czego efektem będą właśnie pojawiające się na skórze siniaki;
  • słabej krzepliwości krwi – jeśli siniakom u Twojego podopiecznego będą towarzyszyć także obfite krwawienia z drobnych ran, wówczas właśnie ta choroba może być ich przyczyną;
  • hemofilii – to groźna choroba, związana z zaburzeniami krzepliwości krwi, przez którą oprócz siniaków mogą pojawiać się także niebezpieczne dla zdrowia i życia krwotoki wewnętrzne;
  • białaczce – pojawiające się po delikatnym dotyku siniaki a ciele mogą być objawem nowotworu krwi.

Jeśli dostrzeżesz siniaki u seniora, natychmiast skonsultuj to z lekarzemCo zrobić, kiedy u podopiecznego pojawiają się siniaki bez powodu?

W takiej sytuacji nie masz możliwości udzielenia podopiecznemu samodzielnie pomocy. Zdając sobie sprawę z tego, jakie mogą być przyczyny siniaków pojawiających się bez stłuczeń i urazów, powinnaś jak najszybciej przekonać do wizyty u lekarza i wykonania niezbędnych badań diagnostycznych. Wówczas lekarze będą mogli podjąć właściwe metody leczenia występującej u seniora choroby.

Jak pomóc podopiecznemu, u którego pojawiają się sińce?

Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna być wyczulona na wszelkie zmiany, jakie mogą pojawiać się na ciele jej podopiecznego. Jeśli zatem zauważysz u niego siniaki, w pierwszej kolejności zapytaj, czy uderzył się, przewrócił lub zaznał jakiegokolwiek innego urazu. Jeśli tak, nie powinno stanowić to większego problemu, można ewentualnie posmarować miejsce pourazową maścią lub żelem z apteki. Jeśli sińcowi towarzyszy opuchlizna, warto udać się do lekarza.

Jeżeli natomiast siniaki pojawiają się samoistnie lub po drobnym kontakcie, może to świadczyć o którejś z wymienionych chorób. W takiej sytuacji nie możesz zrobić więcej, jak tylko porozmawiać z swoim podopiecznym i jego rodziną i przekonać ich, aby starsza osoba udała się do lekarza, który wykona kierunkowe badania i zaleci odpowiednie leczenie.

Objawy podskórnych krwotoków na rękach u seniorów

Podskórne krwotoki na rękach u osób w podeszłym wieku często manifestują się jako plamy wybroczynowe o zróżnicowanej wielkości. Szczególnie podatne na uszkodzenia są naczynia znajdujące się na wierzchniej stronie rąk i przedramion.

Do objawów mogą należeć:

  • ból,
  • uczucie drętwienia,
  • poczucie napięcia skóry,
  • u niektórych pacjentów występuje także twarda masa wyczuwalna pod skórą.

Jeżeli krwotoki są obszerne, mogą powodować znaczący dyskomfort i komplikować wykonywanie codziennych zadań. Barwa wybroczyn zależy od miejsca uszkodzenia naczynia – początkowo są ciemnofioletowe lub ciemnoczerwone, ale z czasem zmieniają kolor na zielony, a następnie żółty, co wskazuje na postępujący proces gojenia. Czas potrzebny na gojenie zależy od wielkości krwotoku i może trwać od kilku dni do kilku tygodni. Skóra w zaatakowanym miejscu może stać się cieńsza i bardziej wrażliwa.

Leczenie podskórnych krwotoków na rękach u seniorów

Jeśli krwotoki podskórne nie ustępują przez dłuższy czas lub pojawiają się nowe, warto skonsultować się z lekarzem. Może okazać się, że problem wymaga bardziej zaawansowanej terapii.

Lekarz prawdopodobnie zaleci:

  • Badanie morfologiczne krwi z określeniem czasu krzepnięcia i liczby płytek krwi.
  • Oznaczenie poziomu żelaza i ferrytyny oraz badania funkcji wątroby.
  • W zależności od objawów, dodatkowe badania obrazowe mogą być potrzebne.

Sposób leczenia zależy od przyczyny krwotoków. Jeśli są one spowodowane przez przyjmowane leki, dawkę można dostosować lub przepisać inny lek. W niektórych sytuacjach warto zastosować preparaty wzmacniające ściany naczyń, takie jak te zawierające rutynę dostępne bez recepty. Suplementacja witaminą C i E może być również korzystna, ponieważ wzmacniają one naczynia krwionośne i wspierają proces gojenia. Dostępne są one w formie kapsułek czy kropli.

Domowe metody na leczenie podskórnych krwotoków u seniorów

Aby efektywnie wspierać proces odnowy tkanek i przyspieszyć leczenie krwotoków podskórnych, warto zastosować się do kilku kluczowych wskazówek:

Chłodzenie miejsca urazu:

  • Skutecznym sposobem jest chłodzenie obszaru, gdzie pojawił się krwiak.
  • Używając zimnego okładu z lodu, zawiniętego w materiał, można zwęzić naczynia krwionośne i zatrzymać dalsze krwawienie.

Ważne jest, aby lód nie dotykał bezpośrednio skóry, dlatego najlepiej zawinąć go w bawełniany materiał.

Zastosowanie ciepła po kilku dniach:

  • Gdy siniaki zaczynają się rozjaśniać, warto zastąpić zimny okład ciepłym.
  • Ciepło poprawia krążenie i przepływ krwi oraz może pomóc w rozluźnieniu napiętych tkanek.

Wykorzystanie ziół w terapii:

  • W domowej terapii pomocne są zioła o właściwościach przeciwzapalnych i wzmacniających naczynia krwionośne.
  • Do nich zaliczamy ekstrakty z ruty, nagietka, arniki i kory kasztanowca.

Dbaj o skórę:

  • Pielęgnacja skóry seniorów wymaga specjalnej uwagi.
  • Kluczowe jest wszechstronne i regularne dbanie o jej funkcje ochronne, poprzez łagodne czyszczenie i odpowiednie nawodnienie.
Sprawdź również:

Zbawienna moc drzemki

Oto lista zbawiennych właściwości popołudniowej drzemki: 1. Odzyskiwanie sił Mówiąc o „drzemce” mamy na myśli sen nie trwający więcej niż pół godziny. Tyle wystarczy by

Czytaj więcej »