Czy chrapanie to choroba?

chrapanie-267x160[1]

Chrapanie to nie tylko utrudniający spanie defekt. Czasami problemy z chrapaniem są objawem nieprawidłowości, które mają miejsce w ludzkim organizmie. W ten sposób daje on znać, że coś jest nie tak. Co? To nieomylny sygnał, że przepływ powietrza na którymś odcinku dróg oddechowych jest utrudniony. Może to być efektem obrzęku spowodowanego alergią lub infekcją, skrzywioną przegrodą nosową, przerostem migdałków czy osłabioną mięśniówków gardła. Problem dotyczy wszystkich osób, ale szczególnie często dotyka osoby starsze, palaczy, spożywających alkohol oraz otyłych.

Czym jest chrapanie?

Chrapanie to nic innego jak bezdech – najpierw rozlega się chrapanie, potem cisza, a następnie znów chrapanie, które świadczy o tym, że ktoś łapie oddech. Stąd też powód, że chrapanie należy leczyć, ponieważ jest to objaw, który może w konsekwencji prowadzić do poważnych chorób. Czasami zdarza się, że moment między jednym oddechem, a drugim jest długi, a może on trwać nawet około minuty. Wymaga to oczywiście kontroli lekarskiej, zwłaszcza, gdy mowa o osobie starszej z chorobami towarzyszącymi. Dlaczego jest to takie ważne? Bo chrapanie, choć jest raczej niekomfortowe niż szkodliwe, to jednak może prowadzić do poważniejszych zaburzeń. Rozwój obturacyjnego bezdechu sennego to stan, w którym przerwy w nabieraniu oddechów są na tyle długie, że mogą prowadzić do niedotlenienia.

Stan zdrowia osoby, która chrapie

Chrapania nie powinno się ignorować, przynajmniej dopóki nie upewnimy się u lekarza, że ten stan w przypadku konkretnego pacjenta nie wymaga interwencji i nie stanowi zagrożenia. Jak już wspomnieliśmy chrapanie może:

  • świadczyć o zaburzeniach w budowie anatomicznej nosa, gardła,
  • być związane z chorobą dróg oddechowych,
  • prowadzić do poważniejszych zaburzeń, w tym niedotlenienia,
  • nasilać objawy takich chorób jak nadciśnienie tętnicze, cukrzyca, zaburzenia rytmu serca,
  • zwiększać ryzyko wystąpienia zawału serca, udaru mózgu, miażdżycy.

 

Osoby, które chrapią (a także śpiący z nimi partnerzy) mają też inne zmartwienie. Głośne chrapanie często wybudza drugą osobę, powodując jej niezadowolenie, niewyspanie, rozdrażnienie.

Ze względu na to, że osoba, która chrapie zazwyczaj ma jakiś problem zdrowotny (choć nie zawsze jest on poważny czy wymagający interwencji medycznej) warto mieć ten fakt na uwadze. Stąd istotne jest poinformowanie o stanie zdrowia seniora np. osoby, która decyduje się podjąć pracę opiekunki w Niemczech. Opiekun musi wiedzieć, z jakimi problemami przyjdzie mu się zmierzyć. W dodatku nierzadko zalecenia laryngologiczne są takie, aby kontrolować ile bezdechów pojawia się u pacjenta w czasie snu. Jeżeli jest ich więcej niż 10 w czasie godziny snu, to konieczna może być interwencja lekarska.

Walka z chrapaniem

Czasem chrapanie mija wraz z odstawieniem papierosów czy redukcją wagi. Innym razem wymaga interwencji chirurgicznej, czyli korekty przegrody nosowej lub usunięcia przerośniętego migdałka. Medycyna zna też inne sposoby walki z problemem, jak np. stosowanie wkładek rozszerzających do nosa, sprayów do gardła czy kropli udrażniających przepływ powietrza przez górne odcinki dróg oddechowych.

Sprawdź również: