Wyższa średnia wieku niż dawniej oznacza, że w społeczeństwie przybywa seniorów. Starszych osób, które potrzebują fachowej opieki, pomocy nierzadko w codziennych czynnościach, ale i zadbania o nich od strony psychicznej. Wraz z wiekiem seniorzy tracą na sprawności fizycznej i psychicznej, co wiąże się ze zmianami zachodzącymi w starzejącym się organizmie. To dlatego tak ważne jest, by wspierać ich w podejmowaniu aktywności, nie tylko tych fizycznych.
Aktywny senior – dlaczego to tak ważne?
Aktywny senior lepiej radzi sobie z pełnieniem funkcji społecznych, życiowych, rodzinnych i zawodowych. Wspieranie podejmowania przez seniora aktywności fizycznych i innych, ma znaczenie dla jego samopoczucia psychicznego i fizycznego. Naturalnie zachodzące procesy starzenia się i związane z nimi niedogodności są dla starszej osoby łatwiejsze w akceptacji i bardziej zrozumiałe, gdy udaje się je zminimalizować lub spowalniać ich tempo.
Dbałość o zdrowie fizyczne i psychiczne sprzyja zachowaniu lepszego zdrowia, minimalizuje ryzyko popadania w otępienie, odczuwanie monotonii, a nawet rozwoju depresji. Senior aktywny, który ma w swoim codziennym planie rozmaite zajęcia, wciąż czerpie radość z życia i starość przestaje być dla niego aż tak uciążliwa.
Rehabilitacja osób starszych – profilaktyka i wspomaganie leczenia
Duże znaczenie ma rehabilitacja osób starszych. Z jednej strony to kwestia profilaktyki, czyli zapobieganie np. rozmaitym niepełnosprawnościom. Z drugiej zaś etap wspomagania leczenia różnego rodzaju schorzeń, głównie na tle fizycznym. Rehabilitacja jest także niezbędna wśród starszych osób, które mają za sobą np. udar lub zmagają się z innymi jednostkami chorobowymi, a w efekcie utracili niektóre z posiadanych dotąd umiejętności.
Aktywizacja ma wtedy jeszcze większe znaczenie. W połączeniu z indywidualnie dobraną rehabilitacją starsza osoba jest w stanie odzyskać przynajmniej w pewnej części sprawność, pracuje jednocześnie nad samodzielnością i niezależnością.
Joga dla seniorów, czyli propozycja aktywności fizycznych
W aktywizacji osób starszych liczy się znalezienie aktywności fizycznej, która będzie komfortowa i bezpieczna dla seniora, dopasowana do jego potrzeb i indywidualnych preferencji. Chodzi o to, by starsza osoba czerpała przyjemność z zajęć sportowych, co zmotywuje ją do uczestnictwa w kolejnych zajęciach, a jednocześnie była w stanie zadbać o swój stan zdrowia. W efekcie można liczyć na polepszenie sprawności fizycznej, co przekłada się na odzyskanie dobrej kondycji psychicznej.
Jaki sport dla starszych osób będzie odpowiedni? W ofercie klubów fitness i placówek organizujących zajęcia dla starszych osób, znajduje się np. joga dla seniorów. Może to być również spacer, marsz, pływanie, a nawet taniec.
Zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia w zakresie aktywności fizycznej dla seniorów, to umiarkowany ruch podejmowany co najmniej pięć razy w tygodniu, przez minimum 30 minut. Aktywność ta powinna zawierać ćwiczenia:
-
- wytrzymałościowe, które poprawiają wydolność oddechową;
- siłowe – pozwalające wzmocnić mięśnie;
- rozciągające;
- równoważne i koordynacyjne.
W doborze odpowiednich ćwiczeń może pomóc opiekun seniora, który ma doświadczenie w pracy ze starszymi osobami, a także wiedzę, jak zmienia się funkcjonowanie organizmu wraz z wiekiem.
Trening zarówno dla ciała, jak i umysłu powinien być częścią codziennego harmonogramu seniora. To ważne, bo wpływa na poprawę zdrowia fizycznego i psychicznego oraz jak najdłuższe zachowanie samodzielności.