Dobre relacje z podopiecznym na pewno pomogą Ci dostać zatrudnienie przy opiece nad seniorem na stałe. Dlatego warto nad nimi popracować, aby zdobyć zaufanie i sympatię podopiecznego oraz jego rodziny. Podpowiadamy, w jaki sposób łatwo znaleźć wspólny język z osobą starszą, nad którą sprawujesz opiekę.
Opiekunka osób starszych – upewnij się, że to praca dla Ciebie
Praca nad sobą i rozwój osobisty potrafią zdziałać cuda i pomóc wypracować odpowiednie umiejętności twarde i miękkie w celu wykonywania wybranego zawodu. Jednakże kandydatka na opiekunkę musi cechować się bardzo wysokim poziomem empatii, wzbudzać zaufania, być odpowiedzialna, cierpliwa i wytrzymała. Dlatego też opiekunka osób starszych w Niemczech to zawód, do którego trzeba mieć predyspozycje.
Nie masz wymaganych cech i mimo starań nie możesz ich wypracować? To wcale źle o Tobie nie świadczy, na pewno masz inne cechy, które pozwolą Ci świetnie realizować się w innym zawodzie. Czasami lepiej odpuścić, niż wykonywać pracę, która nie daje satysfakcji.
Nastaw się pozytywnie
Pozytywne nastawienie to klucz do sukcesu. Bardzo ważne jest, aby wywrzeć na podopiecznym oraz jego rodzinie dobre pierwsze wrażenie. Pokaż się z jak najlepszej strony, okaż zaangażowanie i chęć udzielania wsparcia seniorowi na każdym kroku. Postaw seniora na pierwszym miejscu – wykonuj swoje obowiązki z należytym zaangażowaniem i nie pozostawiaj cienia wątpliwości co do jakości swojej pracy. Pamiętaj, że praca opiekunki, pomimo wielu trudności, daje ogromną satysfakcję.
Okaż szacunek i cierpliwość
W relacjach ze starszymi osobami bardzo ważne jest okazania odpowiedniego szacunku, a także wykazanie się cierpliwością. Pamiętaj o tym, że seniorzy mogą z wiekiem stawać się nieco kapryśni i częściej narzekać na niedogodności. Nie daj po sobie poznać zmęczenia lub chwilowej irytacji. Zawsze traktuj podopiecznego poważnie – nawet jeśli cierpi na otępienie starcze, nie traktuj go jak małego dziecka lub osoby nierozumnej.
Rozmawiaj i słuchaj
Bardzo ważnym elementem budowania dobrych relacji z seniorem są rozmowy. Dlatego też praca w Niemczech bez języka dotyczy raczej opiekunek na zastępstwo niż podejmujących pracę na pełny etat. Znajomość języka to nie wszystko, bowiem należy wiedzieć jak rozmawiać z osobami starszymi. Podczas rozmów z podopiecznym:
- utrzymuj kontakt wzrokowy,
- wykazuj zainteresowanie,
- cierpliwie wysłuchuj tych samych historii po raz kolejny,
- przytakuj i przyznawaj rację.
Pamiętaj, żeby zadawać dużo pytań, wtedy senior doceni to, że rozmowa z nim jest dla Ciebie interesująca. Warto spędzać z nim czas na wspólnych zajęciach.