Opieka nad starszą osobą z nietrzymaniem moczu

Projekt-bez-tytulu111[1]

Osoba starsza, która ma problem z nietrzymaniem moczu, zazwyczaj potrzebuje wsparcia doświadczonego opiekuna. Jeżeli myślisz o wyjeździe zagranicznym do pracy w takim charakterze, dowiedz się, jakie wyzwania na Ciebie czekają. Czy potrzebujesz odpowiednich kwalifikacji, np. pielęgniarskich? I co ze znajomością języka obcego?

 

Opieka nad seniorem nietrzymającym moczu

 

Nietrzymanie moczu w podeszłym wieku może być objawem choroby lub wynikać z osłabienia mięśni dna miednicy. Bez względu na to, czy przyczyna jest neurologiczna, wysiłkowa czy ma podłoże psychologiczne, opieka nad osobą cierpiącą z powodu inkontynencji wymaga sporego zaangażowania. Szacuje się, że na świecie już ponad 300 milionów kobiet i około 120 milionów mężczyzn boryka się z tym problemem!
To bardzo dobrze, że chcesz poszerzyć swoją wiedzę, bo planujesz zajmować się starszymi rodzicami czy wyjechać do pracy jako opiekun seniora. Oto porady, jak możesz wesprzeć osobę mającą problem z nietrzymaniem moczu:

  • zachęcić do wykonywania codziennych ćwiczeń przepony oraz mięśni dna macicy (zleconych przez lekarza czy fizjoterapeutę uroginekologicznego).

 

  • wspierać w odstawieniu szkodliwych używek, które tak jak papierosy powodują ataki kaszlu, również przyczyniającego się nietrzymania moczu.

 

  • ograniczyć spożywanie napojów moczopędnych.

 

  • dbać o zapas chłonnych pieluchomajtek, wkładek, chusteczek, które pomagają w utrzymaniu higieny.

 

  • przypominać o trzymaniu nóg na specjalnym podnóżku w czasie oddawania moczu.

Opieka samodzielna czy wsparcie opiekuna?

 

Jak widzisz, jest dość sporo czynności, które trzeba wykonać, aby osoba borykająca się z nietrzymaniem moczu czuła się dobrze i miała zapewnione higieniczne, komfortowe warunki. Za granicą bardzo popularne jest korzystanie ze wsparcia profesjonalnych opiekunów, którzy wiedzą, jak zaopiekować się seniorem.
Jeżeli szukasz pracy w Niemczech bez języka, to lepiej rozważ odpowiedź na ogłoszenie, które dotyczy opieki nad osobą, która nie ma większych problemów ze zdrowiem. Ponieważ wówczas konieczność porozumiewania się nie będzie aż tak istotna. W takiej sytuacji dobrze jest znaleźć ofertę na zastępstwo – zazwyczaj wymagania na takie stanowisko są niższe, a wynagrodzenie proporcjonalne do kwalifikacji. Jest to świetna szansa, aby poznać bliżej charakter pracy oraz w praktyce przećwiczyć swoje umiejętności opiekowania się osobą starszą.

Sprawdź również: