W przypadku postępujących chorób neurodegeneracyjnych występują zaburzenia pamięci lub funkcji motorycznych, które znacząco utrudniają opiekę nad osobą starszą. Istniejące obecnie metody leczenia środkami farmakologicznego pozwalają na spowolnienie progresji choroby i dają pewną ulgę chorym, jednak przy zaawansowanym stadium chorobowym potrzebują oni stałej opieki. Co powinni wiedzieć opiekunowie o chorobach związanych z uszkodzeniami neuronów?
Najczęstsze choroby neurodegeneracyjne seniorów
Najczęściej pojawiającymi się chorobami neurodegeneracyjnymi u seniorów są Alzheimer, Parkinson oraz demencja. Poza tym wśród tej grupy chorób wymienia się:
- stwardnienie rozsiane,
- rdzeniowy zanik mięśni,
- zespół Cockayne’a,
- chorobę Huntingtona
- i wiele innych.
Choroby neurodegeneracyjne są obecnie w większości niewyleczalne. W miarę postępu medycyny coraz głośniej mówi się jednak o profilaktyce, w dużym stopniu opartej o zdrowy styl życia i zróżnicowaną dietę.
Choroba Parkinsona – co musi wiedzieć opiekunka?
Choroba Parkinsona objawia się trudnościami z wykonywaniem precyzyjnych czynności, chodzeniem, mówieniem, a często także problemami żołądkowymi i bezsennością. Opieka nad takimi osobami jest ważna, gdyż pomaga choremu prawidłowo funkcjonować i zaspokaja nie tylko jego potrzeby fizyczne, ale także emocjonalne. Poza wsparciem w wykonywaniu codziennych czynności opiekunka osób starszych w Niemczech powinna zachęcać chorego do aktywności, a także poświęcać czas na rozmowę z nim.
Co powinien jeść chory na Parkinsona?
Dieta w chorobie Parkinsona powinna być urozmaicona. W przypadku wystąpienia zaparć, należy zwiększyć ilość błonnika w diecie, a aby zapobiegać pęknięciom i złamaniom, na które są narażeni chorzy podczas upadku, warto zadbać o produkty zawierające wapń i witaminę D, np. ryby i produkty mleczne. Dużo ważniejsza niż konkretne produkty są jednak regularne posiłki, różnorodność pokarmu oraz wyrobienie nawyku wolnego jedzenia i dokładnego rozdrabniania pokarmu przed połknięciem.
Choroba Alzheimera – podstawowe informacje
Choroba Alzheimera w zależności od stadium zaawansowania przejawia się zanikami pamięci, trudnościami w wyrażeniu myśli, a także problemami z podejmowaniem samodzielnych decyzji, np. na zakupach. U chorych często postępują także objawy parkinsonowskie i drażliwość lub apatia. W drugiej i trzeciej fazie choroby senior nie może już funkcjonować samodzielnie.
Jak opiekować się chorym na Alzheimera?
W początkowych stadiach choroby główną rolą opiekuna jest zapewnienie spokojnego otoczenia i pomoc w organizacji dnia. Zaleca się, żeby chory tak długo jak to możliwe wykonywał codzienne czynności, a więc rolą opiekuna jest głównie animacja i pomoc w zadaniach, z którymi podopieczny sam sobie nie radzi. Asystent osoby starszej może na początku przypominać o zażywaniu lekarstw, asystować podczas robienia zakupów czy pomagać podczas ubierania się i kąpieli. W miarę postępu choroby coraz więcej czynności przejmuje opiekun, a choremu poza opiekunką może być potrzebna opieka pielęgniarska.
Co powinien jeść chory na Alzheimera?
Dieta w chorobie Alzheimera powinna być bogata w witaminy z grupy B, kwasy tłuszczowe Omega-3, kwas foliowy, ryboflawinę, niacynę i kwas pantotenowy. Składniki te występują w dużych ilościach w:
- warzywach zielonych i strączkowych,
- produktach zbożowych,
- orzechach i pestkach,
- jajach,
- rybach,
- mięsie i podrobach,
- oleju roślinnym.
Powszechnie mówi się, że chorym na Alzheimera służy dieta śródziemnomorska, jednak najważniejsze jest zadbanie o różnorodność potraw i przygotowywanie ich w taki sposób, aby senior radził sobie z przyjmowaniem pokarmu. Często oznacza to zrezygnowanie z potraw płynnych i półpłynnych, a zastąpienie je takimi, które można jeść przy pomocy widelca lub rąk.
Choroby neurodegeneracyjne – podsumowanie
Choroby neurodegeneracyjne seniorów bardzo utrudniają życie choremu oraz jego otoczeniu, jednak przy dobrej opiece Twój bliski może dłużej funkcjonować samodzielnie. Warto zadbać, aby dieta chorego na Alzheimera lub Parkinsona była urozmaicona i bogata w warzywa. W odciążeniu rodziny mogą też pomóc profesjonalne opiekunki, więc jeśli opiekujesz się osobą z Alzheimerem lub Parkinsonem rozważ skorzystanie z ich oferty. A jeśli szukasz pracy jako opiekunka w Niemczech, zapoznaj się z naszymi ofertami. W