Jak radzić sobie ze stresem u seniora? cz. 2

pexels-matthias-zomer-339619[1]

W pierwszej części tego wpisu podpowiedzieliśmy, co może przyczyną stresu u osób starszych, a także jak rozpoznać to, że podopiecznemu może towarzyszyć przewlekły stres. Tym razem tłumaczymy, w jaki sposób możesz pomóc mu zredukować poziom złego stresu.

 

Pozwól seniorowi się wygadać

Jeżeli stres nie spowodował jeszczu u osoby starszej poważnych problemów zdrowotnych, wówczas najprostszym sposobem jego zredukowania jest rozmowa z podopiecznym, a konkretnie – wysłuchanie tego, co leży mu na sercu. W tym celu jako opiekunka musisz otworzyć się przed seniorem i zdobyć jego zaufanie. Kiedy już Twój podopieczny zacznie chętnie z Tobą rozmawiać i zwierzać Ci się z pewnych rzeczy, musisz wykazać cierpliwość – niekiedy przyjdzie słuchać kilkakrotnie tego samego. Wykaż się wtedy wyrozumiałością i zrozumieniem, nie dając po sobie poznać znudzenia.

Oczywiście w tej kwestii musisz wykazać się dobrą znajomością języka niemieckiego. Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech zawsze mają jasno określone wymagania co do stopnia znajomości języka. W naszej agencji możesz również liczyć na kursy językowe.

 

Namów podopiecznego na aktywność fizyczną

Oczywiście nie jest to temat łatwy w przypadku osób starszych, których stan zdrowia może być naprawdę różny. Ruch jest naturalnym czynnikiem obniżającym poziom stresu, jako że za jego sprawą hormony, które odpowiadają za stres, ulegają rozkładowi.

Aktywność fizyczną, o ile jej uprawianie jest w ogóle możliwe, musisz dostosować do możliwości seniora. Bezpiecznym i osiągalnym dla większości osób starszych sposobem aktywności powinny być spacery. Jeżeli Twój podopieczny nie jest w stanie spacerować, możesz zaproponować mu łatwiejszy sposób rozładowania stresu za pomocą ruchu, m.in. poprzez ściskanie antystresowej piłeczki.

 

Ćwiczenia i techniki relaksacyjne

W redukcji poziomu stresu u osoby starszej mogą pomóc różne ćwiczenia relaksacyjne. Warto podarować podopiecznemu gumową piłeczkę antystresową, którą może ściskać i rozluźniać w dłoni. Istnieje wiele innych ćwiczeń mięśni i ćwiczeń oddechowych, które mogą pomóc seniorowi zredukować stres. Należą do nich między innymi:

  • ćwiczenia oddechowe, polegające na braniu głębokich wdechów i powolnym wypuszczaniu powietrza;
  • ćwiczenia mięśniowe, np. unoszenie brwi, zaciskanie powiek, napieranie plecami na oparcie krzesła, zaciskanie pięści – finalnym etapem tych ćwiczeń jest zawsze stopniowe i powolne rozluźnianie mięśni.

W przypadku, kiedy stres jest przewlekły, a redukowanie go wykracza poza kompetencje opiekunki, warto porozmawiać z seniorem i jego rodziną o zasięgnięciu pomocy specjalisty.

Sprawdź również: