Jak pomóc seniorowi dbać o higienę jamy ustnej?

szczoteczka

Jako opiekunka staniesz przed zadaniem pomocy seniorowi w dbaniu o higienę, w tym o higienę jamy ustnej. W przypadku osób starszych jest to niestety trochę trudniejsze niż u osób młodszych, bez braków w uzębieniu i innych problemów ze zdrowiem zębów, dziąseł lub błony śluzowej. Mamy dla Ciebie cenne wskazówki, które Ci w tym pomogą.

Jakie problemy z jamą ustną mogą mieć seniorzy?

Z wiekiem coraz trudniej o zachowanie dobrego zdrowia. Dotyczy to także jamy ustnej, która starszym osobom może przysparzać dokuczliwych problemów. Poznaj schorzenia jamy ustnej, które często dotykają seniorów, przeszkadzając im w spożywaniu posiłków i utrudniając dbanie o higienę.

Bierne wyrzynanie zębów

Jest to dość częsty problem, który polega na wydłużeniu się korony zęba. Jego skutkiem jest obnażenie szyjki zębowej oraz zanik dziąseł i kości. W dalszej kolejności dochodzi do ścierania się powierzchni zgryzowych, a przyzębie jest mocno narażone na próchnicę, a to już bezpośrednia droga do utraty zębów.

Problemy z językiem

Starsze osoby mogą borykać się także z zanikiem brodawek językowych, powiększeniem się objętości języka oraz pojawieniem się bruzd na jego powierzchni. Zanik kubków smakowych będzie powodował gorszą odczuwalność smaków, a co za tym idzie – spadek przyjemności z jedzenia i pogorszenie się apetytu seniora.

Jak zadbać o zęby osoby starszej?

Poniżej przedstawiamy kilka zasad, które pomogą Ci zadbać o zdrowie jamy ustnej swojego podopiecznego.

  • Pamiętaj o profilaktyce. Zapewnij seniorowi szczoteczkę do zębów z miękkim włosiem i pilnuj, aby regularnie i dokładnie mył zęby.
  • Nakłoń swojego podopiecznego do regularnych wizyt u dentysty. Stomatolog zadba o polerowanie szyjek zębowych i uzupełnienia ubytków. Dzięki temu seniorowi łatwiej będzie zachować dostatecznie zdrowe uzębienie, które pozwoli mu normalnie spożywać posiłki.
  • Pomagaj seniorowi w czyszczeniu ruchomych protez za pomocą specjalnie przeznaczonych do tego płynów. Powinno się to robić po każdym posiłku.
  • Zadbaj o odpowiednią dietę seniora. Powinna być dostosowana do jego możliwości gryzienia i przeżuwania.

Dowiedz się jak najwięcej o stanie zdrowia seniora

Zanim podejmiesz się pracy jako opiekunka, dowiedz się możliwie jak najwięcej o zdrowiu swojego przyszłego podopiecznego. Zarówno stała opieka, jak i praca opiekunki w Niemczech na zastępstwo wymagają dobrego przygotowania. Informacje m.in. o stanie uzębienia seniora pozwolą Ci zdobyć wiedzę na temat prawidłowej opieki nad taką osobą.

Sprawdź również: