Wysokie temperatury w letnim okresie są niebezpieczne dla osób starszych i niestety potrafią doprowadzić do odwodnienia organizmu, zasłabnięć czy udarów cieplnych, które w przypadku seniorów niestety mogą skończyć się tragicznie. Podpowiadamy, w jaki sposób opiekunka może pomóc swojemu podopiecznemu zapobiegać skutkom letnich upałów.
Udar cieplny – niebezpieczeństwo dla życia seniora
Starsze osoby należą do grupy ludzi, którzy są szczególnie narażeni na udary cieplne. Ryzyko wystąpienia tego stanu podnoszą także otyłość, przemęczenie oraz przyjmowanie leków, które utrudniają naturalny proces termoregulacji. Udar cieplny to stan przegrzania organizmu, który może pojawiać się w przypadku przebywania w wysokiej temperaturze. Objawy udaru cieplnego są bardzo charakterystyczne, dlatego w przypadku ich zauważenia, należy natychmiast zareagować. Należą do nich:
- nagłe wyczerpanie organizmu,
- dezorientacja,
- ataki gorąca,
- zawroty i bóle głowy,
- nudności i wymioty,
- wysoka gorączka.
Objawy mogą narastać szybko, a w razie utraty przytomności konieczne jest natychmiastowe wezwanie pogotowia ratunkowego.
Najlepiej zapobiegać udarom
W przypadku osób starszych udary cieplne mogą stanowić zagrożenie życia, dlatego najbezpieczniej jest zrobić wszystko, aby im zapobiegać. Oto kilka zasad, których opiekunka osób starszych powinna przestrzegać latem.
- Pilnuj odpowiedniego nawodnienia organizmu seniora – starsze osoby powinny wypijać co najmniej 2 litry płynów dziennie, m.in. wody, ziołowych herbat i niesłodzonych soków owocowych. Starsze osoby często nie odczuwają pragnienia i nie chcą pić, dlatego należy ich do tego namawiać przez cały dzień.
- Unikaj spacerów między godzinami 12 a 15 – promienie słoneczne są wówczas najintensywniejsze. Oczywiście spacery są dla starszych osób wskazane i bardzo ważne, ale letnią porą lepiej wychodzić z domu późniejszym popołudniem.
- Zapewnij seniorowi nakrycie głowy – starsze osoby latem powinny wychodzić z domu w czapce z daszkiem, kapeluszu lub chustce na głowie.
- Chroń odsłonięte części ciała – ręce, kark czy dekolt należy smarować kremem z filtrem.
Jak reagować w przypadku udarów?
Delikatne objawy udaru można załagodzić samodzielnie, układając podopiecznego w pozycji półsiedzącej w chłodnym, zacienionym miejscu, podając mu napoje chłodzące (wykluczając jednak kawę i herbatę oraz alkohol), a także okładając ciało wilgotnymi i chłodnymi ręcznikami. Należy unikać jednak okładów z lodu, ponieważ w kontakcie z mocno rozgrzanym ciałem może wywołać szok termiczny. Jednak najbezpieczniej jest zawsze wezwać pogotowie, ponieważ szybko narastające objawy udarów cieplnych mogą prowadzić nawet do śmierci.
Zasady zapobiegania udarom i reagowania w przypadku ich wystąpienia są bardzo proste. Dlatego nawet praca w Niemczech od zaraz nie powinna przeszkodzić opiekunce w odpowiednim przygotowaniu się do opieki nad seniorem letnią porą.