Konik w FAKT24.PL

fakt24

Magdalena Kopacz- właścicielka Centrum językowego Konik w Głogowie była gościem w FAKT24.pl. Szefowa firmy odpowiedziała na szereg nurtujących pytań związanych z opieką nad osobami starszymi, między innymi:

Dlaczego niemieccy seniorzy decydują się na zatrudnienie Polskich opiekunek?

Co najbardziej przyciąga polskie opiekunki do wyjazdu do Niemiec?

Jak szukać dobrego i wiarygodnego pracodawcy?

Liczba osób 65+ w Polsce wzrośnie w ciągu najbliższych 20 lat o ok. 3 mln, czyli do 8,5 mln osób. Podobny wzrostowy trend obserwujemy u naszych sąsiadów za Odrą. Rosnący popyt na usługi opieki długoterminowej odnotowywany jest także w każdym starzejącym się społeczeństwie na świecie. Czynniki jakie na to wpływają to m.in. wydłużenie wieku życia, większa zachorowalność na choroby przewlekłe, zmiana modelu funkcjonowania rodziny oraz rosnąca liczba gospodarstw jednoosobowych.

Dlatego coraz więcej seniorów za zachodnią granicą potrzebuje fachowej opieki a dla polskich opiekunek otwiera się szeroki rynek pracy. O tym, dlaczego polskie opiekunki są cenione na niemieckim rynku pracy, rozmawiamy z Magdalena Kopacz, właścicielem Centrum Językowego Konik, firmy, która przez kilka lat wyrosła na znaczącego i wiarygodnego pośrednika na rynku pracy.

Dlaczego niemieccy seniorzy decydują się na zatrudnienie Polskich opiekunek?

Polskie opiekunki są bardzo poszukiwane na niemieckim rynku ale także we Francji, Luksemburgu czy w Szwajcarii, gdzie również za naszym pośrednictwem trafiają opiekunki. Są cenione przez seniorów przede wszystkim za swój profesjonalizm, gospodarność, gotowość do pełnienia opieki nad seniorem przez 24 h na dobę, a także troskę, oddanie i życzliwość jaką otaczają swojego podopiecznego. Wymienianą spośród kilku najistotniejszych jest także umiejętność dostosowania się do wymogów konkretnej rodziny.

Co obecnie najbardziej przyciąga polskie opiekunki do wyjazdu do pracy za Odrę?

Myślę, że najistotniejszą rolę odgrywa atrakcyjne wynagrodzenie – nawet trzykrotnie wyższe w Niemczech niż w Polsce. Drugim ważnym czynnikiem, często podkreślanym przez naszych pracowników jest legalność zatrudnienia i możliwość wyboru formy zatrudnienia (umowa zlecenie z ubezpieczeniem polskim lub umowa zlecenie z ubezpieczeniem niemieckim), a także różnorodność ofert. Warto wspomnieć o pozostałych korzyściach jakie proponujemy naszym opiekunkom. W przypadku wyboru ubezpieczenia niemieckiego już po 5 przepracowanych latach – (warunkiem jest odprowadzenie 60 miesięcznych składek i osiągnięcie 67 roku życia) pracownikowi przysługuje niemiecka emerytura. Przy czym nie jest tu wymagana ciągłość pracy, a składki mogą zostać zsumowane. Ponadto swoim pracownikom, jako nieliczni, oferujemy ubezpieczenie zdrowotne w niemieckiej państwowej kasie chorych. Ubezpieczenie zdrowotne w Niemczech daje możliwość pracownikowi darmowego korzystania z niemieckiej służby zdrowia już od pierwszego dnia pracy. Posiadając niemiecką kartą ubezpieczeniową osoba nabywa takie same prawa, jak każdy obywatel Niemiec. To nie koniec korzyści jakie niesie praca w Niemczech. Otóż Polskim opiekunkom pracującym 12 miesięcy (w ciągu ostatnich 18 miesięcy kalendarzowych), przysługuje prawo do zasiłku dla bezrobotnych, o czym niewielu zatrudnionych w Niemczech Polaków wie. Na uwagę zasługuje również fakt, że nasza firma pomaga w załatwianiu Kindergeld, czyli świadczeń rodzinnych przysługujących rodzicom (opiekunom prawnym) dzieci do 25 roku życia.

Czy na takie warunki pracy mogą liczyć wszystkie opiekunki wyjeżdżające do pracy w Niemczech?

Nie oczywiście że nie. Wynika to przede wszystkim z umów jakie mają podpisane agencje z rodzinami. Dlatego tak istotne jest aby osoby decydujące się na podjęcie pracy w Niemczech bardzo rzetelnie weryfikowały firmy pod kątem warunków zatrudnienia jakie oferuje im przyszły pracodawca.

Jak zatem szukać dobrego i wiarygodnego pracodawcy? Jakich rad udzieliłaby Pani kobietom, które chcą wyjechać do pracy za granicę?

Firm oferujących pracę w charakterze opiekunki w Niemczech jest w Polsce ok. 1000. Począwszy od małych opiekujących się 20 – 30 rodzinami niemieckimi, po duże oferujące opiekę nawet dla 1500 rodzin niemieckich. Wiodących firm jest jednak kilka. Centrum Językowe Konik współpracuje z największymi agencjami pośrednictwa pracy w Niemczech – głównie z SenioCare24, SunaCare i Senioren Service Curita24. Owocna współpraca z niemieckimi partnerami przekłada się na gwarancję wysokiej jakości usług świadczonych przez polską firmę.

Osobom, które zgłoszą się do Centrum Językowego Konik, oferujemy pomoc w znalezieniu legalnego zatrudnienia w Niemczech. Konik gwarantuje wysokie zarobki, bonusy, premie, a także 24-godzinny kontakt z polskojęzycznym koordynatorem. Opiekunki dostają także zwrot kosztów podróży. Gwarantujemy pracę każdej osobie, która ma doświadczenie w opiece nad osobami starszymi i chociaż w stopniu podstawowym zna język niemiecki. Jeśli nie zna, najpierw szkolimy. Firma zatrudnia obecnie około 300 osób. Można się z nią skontaktować: dzwoniąc bezpośrednio do działu rekrutacji 570718736, odwiedzając indywidualnie nasze biuro w Głogowie lub wypełniając formularz zgłoszeniowy zamieszczony na naszej stronie

 

Polecane wpisy