Czy w domu seniora powinny być zwierzęta?

pies

Zarówno pies, jak i kot mogą być najlepszymi przyjaciółmi człowieka, w tym seniora. Sprawiają, że starsza osoba czuje się mniej samotna, chętniej podejmuje aktywność fizyczną. Ponadto liczne badania już dawno stały się dowodem na to, że obecność zwierząt korzystnie wpływa zarówno na psychiczny, jak i fizyczny stan pacjenta. Co przemawia za tym, aby w domu seniora obecne było zwierzę? O czym trzeba pamiętać i jaki pupil będzie lepszym przyjacielem dla starszej osoby?

Przyjemność, ale i obowiązki

W pierwszej kolejności trzeba mieć na uwadze, że posiadanie zwierzęcia to nie tylko przyjemność spędzania z nim czasu i mniejsze poczucie osamotnienia, lecz również szereg obowiązków. Zarówno kota, jak i psa, a nawet rybki trzeba karmić, a to wiąże się z pewnym wysiłkiem i określonymi kosztami. Zwierzęta też chorują, więc nie obejdzie się bez wizyt u weterynarza. Do tego konieczność pielęgnacji i sprzątania po domowych pupilach.

Nie skupiajmy się jednak na wadach, lecz na zaletach, których jest znacznie więcej. Ponadto do starszej osoby coraz częściej zatrudniane są profesjonalne opiekunki. Dbają one zatem zarówno o seniora, jak i (najczęściej) czworonożnego pupila. Oferta, jaką jest praca w Niemczech bez języka to propozycja dla tych opiekunek, które nie boją się podjąć wyzwania dbania zarówno o starszą osobę, jak i jej ukochanego zwierzaka.

Zalety posiadania zwierzaka – korzyści dla zdrowia fizycznego

Zacznijmy od korzyści związanych z poprawą zdrowia fizycznego. Senior, w którego domu pojawia się kot, może liczyć na obniżenie ciśnienia krwi, a nawet poziomu cholesterolu. Tym samym zmniejsza się ryzyko wystąpienia chorób po stronie układu krążenia. Wystarczy obecność kota, jego głaskanie i niskie tony podczas mruczenia, aby organizm seniora – mówiąc bardzo ogólnie – lepiej funkcjonował.

Zarówno koty, jak i psy mogą być przyjaciółmi nawet tych starszych pacjentów, którzy zmagają się z otępieniem starczym. Felinoterapia czy dogoterapia to nie wymyślne, niekonwencjonalne sposoby leczenia, lecz uznane metody terapeutyczne, wykorzystywane zarówno w pracy z seniorami, jak i młodszymi pacjentami, nawet dziećmi.

Obecność pupila ogranicza stres i zmniejsza odczuwane napięcie. Zwierzęta domowe wpływają na ograniczenie odczuwanych lęków. To zdecydowanie lepszy pomysł na wspomożenie pacjenta-seniora niż fundowanie mu kolejnych leków.

Korzyści na tle psychospołecznym

Seniorzy najczęściej czują się osamotnieni. Mieszkają sami, a nawet mając tuż obok kogoś z rodziny zdają sobie sprawę z faktu, że dzieci czy wnuki mają swoje życie, pracują, spotykają się z innymi, załatwiają rozmaite sprawy i nie są w stanie w każdej chwili być obecni przy starszej osobie.

Osamotnienie sprzyja pogarszającemu się samopoczuciu psychicznemu, a stąd o krok do depresji bądź rozmaitych zaburzeń psychicznych innego rodzaju.

Zwierzę wymaga również podejmowania aktywności fizycznej, chociażby wychodzenia na spacery z psem. To zaś oczywiste korzyści dla zdrowia fizycznego, ale i możliwość nawiązywania kontaktów z innymi ludźmi.

Kontakt z pupilem, nie tylko jego głaskanie, ale i mówienie do niego wpływają na wzmożone wydzielanie endorfin i oksytocyny – hormonów szczęścia i miłości. Można liczyć na poprawę samopoczucia seniora oraz polepszenie jego nastroju.

Każde zwierzę domowe wymaga opieki i pielęgnacji, nawet jeśli są to „tylko” rybki w akwarium. Obowiązki i koszty utrzymania pupila są jednak do udźwignięcia przez seniora i pomagające mu osoby, a korzyści z kontaktu z domowym zwierzakiem jest długa lista.

Sprawdź również: