Frühlingssonnenwende bei Senioren - wie geht man damit um?

pexels-edu-carvalho-2050994-1[1]

Przesilenie wiosenne to czas, kiedy każdy – niezależnie od wieku i płci – odczuwa nagły spadek energii i motywacji, czuje się zmęczony, przybity i zniechęcony do większości rzeczy, które musi robić na co dzień. Ten nieco zaskakujący czas – bo przecież wiosną spodziewamy się eksplozji entuzjazmu – nie omija także seniorów. Podpowiadamy, w jaki sposób opiekunka osób starszych powinna pomóc swojemu podopiecznemu przejść przez przesilenie wiosenne.

 

Czym jest przesilenie wiosenne?

Przesilenie wiosenne to czas, kiedy zauważalna jest wyraźna zmiana pogody pomiędzy okresem zimowym a wiosennym i ma swój wpływ na samopoczucie ludzi. Stan ten trwa zazwyczaj od dwóch tygodni do miesiąca i u zdrowych osób nie powinien się dłużej przeciągać. W tym czasie wszyscy jesteśmy bardziej podatni na zmiany ciśnienia czy warunki biometeorologiczne. Seniorzy są szczególnie narażeni na nasilone objawy przesilenia – wpływają na to ich wiek i wynikające z niego choroby, które towarzyszą im na co dzień w życiu.

 

Co się dzieje z seniorami w czasie przesilenia?

Podczas przesilenia wiosennego dochodzi do częstych zmian ciśnienia atmosferycznego. Kiedy ciśnienia spada, dochodzi do spowolnienia krążenia krwi, rozrzedzenia płynów tkankowych oraz przyspieszenia oddechu. To wszystko sprowadza się do częstych bólów głowy, uczucia zmęczenia, dekoncentracji i senności. To z kolei prowadzi do rozdrażnienia, podniesionego poziomu stresu czy częstych zmian nastrojów.

Twój podopieczny może w tym czasie stać się nieco drażliwy, a nawet złośliwy. Prawdopodobnie będzie odczuwał zmęczenie i mniej chętnie skorzysta z Twoich propozycji – np. spacerów, wspólnych rozmów itp. Stellvertretende Pflegekraft Jobs in Deutschland przypadająca akurat na czas przesilenia będzie z pewnością dużym wyzwaniem.

 

Pomóż seniorowi przejść przez przesilenie wiosenne

W czasie przesilenia wiosennego należy zadbać o to, by wszelkie procesy zachodzące w organizmie seniora były w równowadze. Co to oznacza?

Ważne jest dostarczanie wszystkich niezbędnych składników odżywczych, które normują pracę poszczególnych układów. Dlatego w tym czasie szczególnie należy zwrócić uwagę na dietę, która powinna być bogata w witaminy (szczególnie C, D i E), składniki mineralne und kwasy omega. Stąd też powinny znaleźć się w niej owoce i warzywa, orzechy czy ryby i owoce morza.

Załagodzić objawy przesilenia wiosennego pomoże także lepsze dotlenienie. Dlatego warto – jeśli oczywiście stan zdrowia podopiecznego na to pozwala – starać się wyciągać go na geht, podczas których nie tylko dotleni organizm, ale też złapie odrobinę słońca, które dostarczy do organizmu witaminę D. W czasie przesilenia senior powinien pić dużo płynów i spróbować uregulować sen.

Siehe auch: