Was gibt man einem älteren Menschen zu trinken?

Glaswasser[1]

Seniorzy są szczególnie narażeni na odwodnienie. To zaś zagrożenie dla ich zdrowia, a nawet życia. Starsza osoba powinna przyjmować podobną ilość płynów, co młodzi ludzie. Zaleca się przeważnie około 2 litrów wody dziennie, choć ta ilość zmienia się w zależności od indywidualnych potrzeb, warunków pogodowych czy też schorzeń, z jakimi zmaga się senior. Woda to podstawa, ale nie każdemu seniorowi smakuje. Jednak zamienniki w postaci gazowanych czy słodzonych napojów nie są dobrym rozwiązaniem. Co zatem podać seniorowi do picia?

Woda to podstawa dla każdego organizm

Organizm ludzki składa się w ponad 60% z wody. Jest ona niezbędna do prawidłowego funkcjonowania poszczególnych narządów i całych układów. Jednak większość wody musimy dostarczać organizmowi od zewnątrz – z napojami, posiłkami, warzywami czy owocami.

Dlaczego seniorzy nie chcą pić?

U seniorów jest to szczególnie ważne. To jedna z tych grup, które są najbardziej narażone na odwodnienie. Co więcej, to właśnie u seniorów wraz z wiekiem zdecydowanie zmniejsza się odczuwanie pragnienia. Zdarza się również tak, że starsze osoby piją zbyt mało, ponieważ mają problemy z układem pokarmowym bądź jamą ustną. Posiłki i picie powodują u nich dyskomfort, więc świadomie z nich rezygnują.

Kolejną przyczyną jest niechęć do częstego oddawania moczu, szczególnie w sytuacjach, kiedy to senior planuje wyjście na spacer, zakupy czy do lekarza. Takie postępowanie jest niezwykle ryzykowne i niekorzystne dla zdrowia starszej osoby.

Jak zachęcić seniora do picia wody?

Najważniejsze jest dostarczanie odpowiedniej ilości wody. Może w tym pomóc osoba opiekująca się seniorem. Jest to jeden z obowiązków, z którym wiąże się Ersatzpflegekraft Jobs in Deutschland – pilnowanie spożywania posiłków i przyjmowania napojów. Przydatne są również specjalne aplikacje na urządzenia mobilne, które przypominają np. o wypiciu wody w odpowiedniej ilości i o wskazanej porze.

Co zrobić, gdy senior nie lubi zwykłej, bezsmakowej wody? Wybór gotowych wód smakowych w sklepie nie jest dobry, ponieważ w ich składzie znajdują się sztuczne dodatki oraz cukier. Zamiast tego można do wody samodzielnie dodać cząstki owoców, zioła, wyciśnięty sok z cytryny. Woda zyska na smaku i znacznie łatwiej będzie zachować właściwą podaż w ciągu dnia.

Kawa i herbata

Wielu seniorów nie wyobraża sobie życia bez kawy i/lub herbaty. Jeśli nie ma przeciwwskazań zdrowotnych, mogą one pozostać w jadłospisie starszej osoby. Należy jednak ograniczyć mocną herbatę do 1-2 filiżanek dziennie, a każdą filiżankę kawy popić szklanką wody.

Kawa i herbata nawadniają w minimalnym stopniu, więc nie wlicza się ich do ogólnej ilości wody, którą należy dostarczyć organizmowi w ciągu dnia.

Zupy i soki

Do wspomnianej, wskazanej ilości wypijanych w ciągu dnia napojów zalicza się zupy i soki. Wciąż jednak trzeba mieć na uwadze, że są one w stanie zagwarantować niewielką podaż niezbędnych płynów.

Należy również zwracać uwagę na to, aby były to zarówno zupy, jak i soki najlepiej domowej roboty, bez sztucznych dodatków i cukru w składzie.

Elektrolity

Sama woda to czasem zbyt mało. Senior szybko może się odwodnić, a jego nieprawidłowa dieta i samodzielne włączanie do jadłospisu ziół czy suplementów, bywa przyczyną utraty ważnych pierwiastków. Do wody można zatem dodać elektrolity, które przy okazji sprawią, że będzie ona miała nieco smaku i łatwiej seniorowi będzie ją wypić, a w organizmie nie zabraknie tak ważnych minerałów.

Sposobów na zapewnienie seniorowi odpowiedniego nawodnienia jest całkiem sporo. Ważne, aby tego pilnować i wybierać możliwie naturalne produkty. Wpłynie to korzystnie na zdrowie i samopoczucie starszej osoby.

Siehe auch:

Blutdruck- und Pulsnormen bei Senioren

Das Risiko für Bluthochdruck nimmt mit dem Alter zu. Daher sollte es zu den täglichen Gewohnheiten älterer Menschen gehören, ihren Blutdruck zu verschiedenen Tageszeiten zu messen. Erfahren Sie alles über Bluthochdruck

Mehr lesen "