Допомога людині з ожирінням: як скинути зайву вагу в літньому віці?

ожиріння[1].

Z wiekiem niestety coraz łatwiej przybieramy na wadze, dlatego opiekunki dość często podejmują się opieki nad osobami z nadwagą lub otyłością. Jednym z elementów opieki nad osobami otyłymi jest dbanie o to, aby redukowały swoją wagę. Dowiedz się, w jaki sposób pomóc seniorowi zrzucić zbędne kilogramy, w taki sposób, aby nie zaszkodzić jego zdrowiu.

Otyłość to choroba – nie ryzykuj zdrowiem podopiecznego

Otyłość jest jednostką chorobową, która ma realny – i niestety zawsze negatywny – wpływ na zdrowie osoby, która zbyt mocno przybrała na masie. Seniorzy mogą dodatkowo borykać się z wieloma innymi chorobami, które także wynikają z otyłości lub są od niej niezależne. Dlatego jako opiekunka nie możesz podejmować samodzielnie poważnych decyzji żywieniowych. Dla zdrowia Twojego podopiecznego najbezpieczniej będzie skonsultować dietę z lekarzem i dietetykiem.

Jak dbać o dietę osoby starszej z otyłością?

Szczegółowe wytyczne co do diety seniora powinien podać lekarz lub dietetyk. Jednak w przypadku osób zdrowych, bez żadnych nietolerancji pokarmowych lub innych schorzeń, warto trzymać się kilku podstawowych zasad.

  • Ogranicz ilość węglowodanów – dotyczy to w szczególności cukrów prostych, czyli tzw. pustych kalorii, które odkładają się później w organizmie jako tkanka tłuszczowa.
  • Zadbaj o odpowiednią ilość białka – białko jest podstawowym budulcem organizmu, wzmacnia kości i mięśnie, zapewnia poczucie sytości i pozytywnie wpływa na zdrowie.
  • Podawaj podopiecznemu owoce i warzywa – dostarczają cenny błonnik, a także witaminy i minerały.
  • Dbaj o nawodnienie organizmu – seniorzy powinni pić przede wszystkim wodę i niesłodzone napoje, np. herbatki ziołowe.
  • Podawaj seniorowi posiłki regularnie – zaleca się 5 posiłków dziennie. Wówczas łatwiej jest uniknąć podjadania.

Zadbaj o aktywność fizyczną podopiecznego

Ruch to jedna z podstaw zachowania prawidłowej masy ciała, choć oczywiście w przypadku osób starszych trudno jest utrzymać jego intensywność i regularność. Warto jednak zachęcać podopiecznego do w miarę możliwości regularnych spacerów w ogrodzie wokół domu lub w pobliskim parku. Z seniorem można spróbować również nordic walkingu, który aktywizuje znacznie więcej partii mięśni niż zwykłe chodzenie. Umiarkowana aktywność będzie miała bardzo dobry wpływ nie tylko na masę ciała osoby starszej, ale też ogólnie poprawi jego sprawność ruchową.

W czasie aktywności fizycznej powinnaś towarzyszyć swojemu podopiecznemu. Aby przez cały czas był bezpieczny, warto udzielić mu instrukcji i pytać o samopoczucie. Dlatego робота в Німеччині без знання мови może być utrudniona, choć w przypadku samodzielnych i mało schorowanych seniorów jak najbardziej możliwa.

Перевірте також: