Як впоратися з доглядом за людиною зі зниженим слухом?

pexels-andrea-piacquadio-3782968-1[1]

Problemy ze słuchem są bardzo powszechną dolegliwością u osób starszych, zatem komplikują one pracę bardzo wielu opiekunkom seniorów. Komunikacja z osobą niesłyszącą nie musi być wcale trudna. Podpowiadamy, jak skutecznie radzić sobie w opiece nad niedosłyszącym podopiecznym.

Opieka nad osobą niedosłyszącą – kilka rad na początek

Skuteczna komunikacja ze swoim podopiecznym wpłynie to, jakie wypracujesz z nim relacje, dlatego musisz znaleźć sposób, który pozwoli Wam porozumiewać się łatwo i bezproblemowo. Jest to możliwe, a jeśli wypracowane metody wejdą w nawyk, wada słuchu seniora może być wręcz niezauważalna. Musisz jednak wykazać się cierpliwością i wytrwałością – są to cechy, które powinna mieć każda доглядальниця для людей похилого віку в Німеччині.

Jak skutecznie komunikować się z osobą niedosłyszącą?

Skuteczne komunikowanie do osoby słabosłyszącej wcale nie musi opierać się na wypracowanym kodzie lub języku migowym. Wystarczy pamiętać o kilku prostych zasadach, które ułatwią zwykłe werbalne rozmowy z podopiecznym.

  • Mów pomału, głośno i wyraźnie. Nie mów z pełnymi ustami ani w czasie żucia gumy. Przez to senior może nie zrozumieć, co do niego mówisz.
  • W rozumieniu pomaga czytanie z ruchu warg. Dlatego zwracaj się do słabosłyszącego seniora, patrząc w jego kierunku, najlepiej z dość bliskiej odległości.
  • Staraj się rozmawiać z seniorem w cichym środowisku. Głośno działające radio czy telewizor lub hałas pochodzący z ulicy znacznie utrudnią mu dosłyszenie tego, co do niego mówisz.
  • Jeśli powtarzanie słowa nie skutkuje, spróbuj znaleźć jego łatwiejszy synonim lub powiedzieć coś w inny sposób.
  • Wykorzystuj mowę ciała. Gesty i mimika w prostych komunikatach bardzo często w zupełności zastępują słowa.

Bądź wytrwała i konsekwentna

Przede wszystkim nie możesz się poddawać. Jeśli na początku nie wypracowaliście jeszcze metody porozumiewania się, nie rezygnuj z przekazania podopiecznemu komunikatu, który zaczęłaś do niego kierować. Może to potraktować jako lekceważenie i brak dobrej woli, co negatywnie wpłynie na wasze relacje. W ostateczności możesz posłużyć się długopisem i kartką.

Zachowuj się naturalnie i traktuj niesłyszącego seniora jako w pełni sprawną umysłowo osobą, bo taką osobą on jest. Wasze problemy w komunikowaniu się nie wynikają z tego, że podopieczny Cię nie rozumie, ale po prostu dobrze nie słyszy.

Stosując się do wymienionych wskazówek porozumiesz się bez problemu z każdym niedosłyszącym seniorem, nawet jeśli Twoja praca w Niemczech opieka na zastępstwo potrwa zaledwie kilka dni lub tydzień i nie zdążysz dobrze poznać się z seniorem.

Перевірте також:

Стрес та його наслідки

Стрес супроводжує всіх нас і є невід'ємною частиною повсякденного життя. Він не завжди є негативним явищем - якщо ми можемо його контролювати і не дозволяти йому

Читати далі "

Основні питання німецькою мовою під час подорожі. Як ви з ними справляєтеся?

Подорож до Німеччини може стати захоплюючим досвідом, але також і викликом, якщо ви не володієте німецькою мовою. Спілкування є ключем до розуміння культури, звичок і здатності орієнтуватися в

Читати далі "