Домашні засоби від запору

toilet-paper-4980548_12801[1]

Zaparcia to nieprzyjemna dolegliwość, która dotyka osoby w każdym wieku. Jest dokuczliwa i oprócz dyskomfortu powoduje także pogorszenie ogólnego stanu zdrowia. Na szczęście znamy domowe sposoby na radzenie sobie z obstrukcjami, które pomagają wyregulować pracę jelit, aby produkowały one i wydalały stolec w sposób regularny. Idealną sytuacją jest odwiedzanie toalety przynajmniej raz dziennie. A gdy tak się nie dzieje, warto skorzystać z naszych wskazówek.

Skąd się biorą zaparcia?

Zaparcia mogą mieć różne przyczyny. Wyróżniamy zaparcia przypadkowe, które są następstwem sytuacji życiowych takich jak zmiana diety czy podróż. Ze względu na częstotliwość i długość trwania wyróżniamy zaparcia krótkotrwałe o charakterze nawracającym, a także przewlekłe i idiopatyczne. Te ostatnie wynikają z zaburzeń w funkcjonowaniu układu pokarmowego. Ze względu na to, że nierzadko zaparcia wiążą się z chorobą, zalecane jest poddanie się diagnostyce i konsultacji lekarskiej. Zawsze warto jednak poznać domowe sposoby na zaparcia.

Домашні засоби від запору

Znajomość domowych sposobów na zaparcia pozwala na udzielenie pomocy osobie dorosłej czy starszej, która zmaga się z problemem wstrzymanego stolca. Warto, aby tę umiejętność opanowały zwłaszcza osoby, które podejmują pracę opiekunki w Niemczech na zastępstwo lub na stałe opiekują się seniorem. Czasem udaje się zwalczyć go przy pomocy metod naturalnych, a nie farmakologicznych. Jakie wyróżniamy sposoby leczenia i zapobiegania zaparciom?

Zdrowa dieta

Powinna uwzględniać produkty bogate w błonnik – kasza jaglana i gryczana, ciemne pieczywo, makaron razowy, brązowy ryż, płatki jęczmienne i owsiane, suszone śliwki i morele, świeże owoce – głównie jabłka oraz strączkowe warzywa. Bardzo dobrze działają też siemię lniane oraz otręby pszenne. Trzeba pamiętać o odpowiednim nawadnianiu organizmu, tj. piciu około 2 litrów wody niegazowanej dziennie. Pomaga także przyjmowanie produktów mlecznych, sfermentowanych, które są bogate w dobroczynne dla zdrowia pałeczki kwasu mlekowego oraz bifidobakterie – jogurty, kefiry, zsiadłe mleko.

Фізична активність

Problemy z wypróżnianiem się to często efekt siedzącego trybu życia. Włącz w swoje życie sport – spacery, jazdę na rowerze, pływanie, jogging, gimnastykę, aby poczuć się lepiej.

Stosowanie ziół

Jeżeli mimo diety i ćwiczeń problem zaparć się utrzymuje, a Ty oprócz pomocy lekarskiej szukasz domowych sposobów na przyspieszenie metabolizmu, to odwiedź sklep zielarski. Liście senesu, alonie, korzenie kruszyny czy kłącza rzewienia działają drażniąco na jelito grube, przez co wykazują działanie lekko przeczyszczające.

Перевірте також: