Андропауза у чоловіків - симптоми та лікування

pexels-andrea-piacquadio-3760132-1-e1616419563968

Andropauza nie jest chorobą, ale okresem przejściowym w życiu mężczyzny pomiędzy dojrzałością a starością. Fizjologiczne zmiany, jakie zachodzą wówczas w organizmie, niosą za sobą również zmiany w sferze psychicznej i seksualnej. Podpowiadamy, co zmienia andropauza w życiu mężczyzny i jak łagodzić jej poszczególne objawy.

Andropauza – co zmienia się w organizmie mężczyzny?

Wraz z wiekiem dochodzi do wielonarządowego starzenia się organizmu. W związku z tym poszczególne organy i gruczoły produkują mniejszą ilość hormonów, które regulują pracę organizmu. Hormonami tymi są między innymi testosteron, melatonina, estradiol, estron, hormon wzrostu czy DHEA. Mężczyźni przechodzą andropauzę zwykle po przekroczeniu 50. roku życia, jednakże dokładny czas zależy od predyspozycji genetycznych, prowadzonego trybu życia oraz czynników środowiskowych.

Jak rozpoznać andropauzę?

Andropauza daje liczne objawy o charakterze fizycznym, seksualnym i psychologicznym. Догляд за літніми людьми в Німеччині, znając te objawy, może pomóc swojemu podopiecznemu w ich łagodzeniu i lepszym zrozumieniu siebie, co przełoży się na jakość życia.

Fizyczne objawy andropauzy:

  • przyrost masy ciała,
  • wzrost ciśnienia tętniczego,
  • problemy ze snem,
  • stany przedcukrzycowe,
  • wypadanie włosów,
  • uczucie zmęczenia,
  • uderzenia gorąca,
  • przerost prostaty (problemy z oddawaniem moczu).

Seksualne symptomy andropauzy

Obniżony poziom hormonów płciowych oraz przerost prostaty mogą skutkować zaburzeniami erekcji oraz obniżonym libido. Skutkuje ogólnym spadkiem zadowolenia z seksualnej sfery życia.

Psychologiczne objawy andropauzy

Andropauza nie pozostaje bez wpływu na zdrowie psychologiczne. Na tym polu może dochodzić do zwiększonego poziomu lęku i niepokoju, a także objawów nerwicy. Mężczyźni przechodzący andropauzę mogą również mieć problemy z koncentracją i krótkotrwałą pamięcią.

Łagodzenie objawów andropauzy

Andropauza jest procesem nieodwracalnym i ściśle związanym ze starzeniem się organizmu. Jej objawy można jednak łagodzić i tym samym podnosić swój komfort życia. Jednym ze sposobów jest oczywiście udanie się do lekarza i podjęcie terapii, ukierunkowanej na konkretne problemy. Może być to terapia hormonalna або farmakologiczna, związana z konkretnymi zaburzeniami, np. przerostem prostaty lub nadciśnieniem tętniczym.

Innym sposobem jest również suplementacji organizmu w składniki aktywne, np. witaminy, minerały, kwasy tłuszczowe i białka, które wspierają różne funkcje organizmu. W łagodzeniu objawów andropauzy pomagają również aktywność fizyczna, zdrowa dieta i ograniczanie lub rezygnacja z używek.

Diagnoza andropauzy

Diagnoza andropauzy opiera się głównie na objawach oraz badaniach poziomu testosteronu w surowicy krwi. Ważne jest, aby wykluczyć inne przyczyny objawów, takie jak choroby tarczycy, depresja, czy choroby serca.

Leczenie andropauzy

Leczenie andropauzy może obejmować terapię zastępczą testosteronem, zmiany w stylu życia, takie jak dieta i ćwiczenia, a także wsparcie psychologiczne. Ważne jest, aby podejście było kompleksowe i dostosowane do indywidualnych potrzeb pacjenta.

Перевірте також:

Активні люди похилого віку - навіщо підтримувати?

Вищий середній вік, ніж у минулому, означає, що в суспільстві стало більше людей похилого віку. Люди похилого віку, які потребують кваліфікованого догляду, допомоги у повсякденних справах, але також потребують, щоб за ними доглядали

Читати далі "