Zwolnienie lekarskie dla opiekunek osób starszych w Niemczec

1-scaled[1]

Praca opiekunek osób starszych w Niemczech jest niezwykle wymagająca, ale i bardzo potrzebna. Wiele osób decyduje się na taki krok, zarówno aby poprawić swoją sytuację finansową, jak i nabrać doświadczenia w zupełnie innej dziedzinie. Opiekunkom przysługują liczne prawa i przywileje, w tym związane z wypłatą wynagrodzenia w czasie choroby. Z czym się wiąże i jak uzyskać zwolnienie lekarskie dla opiekunki?

Zwolnienie lekarskie dla opiekunki osób starszych – co trzeba wiedzieć?

Legalnie zatrudniona opiekunka osób starszych w Niemczech może skorzystać ze zwolnienia lekarskiego z zachowaniem prawa do wynagrodzenia. Zależy to jednak od rodzaju zawartej umowy.

Opiekunki zatrudniane są bowiem zarówno na umowę o pracę, jak i w formie delegowania. Ta druga opcja jest najczęstsza w przypadku osób, które wyjeżdżają do pracy za granicę i współpracują z agencją zatrudnienia. W obu przypadkach możliwe jest uzyskanie zwolnienia lekarskiego, ale inne są przywileje i sposób ich realizacji.

Zwolnienie lekarskie do Niemiec dla opiekunki pracującej na zlecenie

Opiekunka osób starszych pracująca na zlecenie, zatrudniona za pośrednictwem firmy, która zajmuje się rekrutacją oraz załatwianiem wszystkich formalności, w przypadku choroby stosuje się do przepisów obowiązujących w Polsce.

Pierwszym krokiem jest wizyta u lekarza i pobranie zaświadczenia ZUS-ZLA, popularnie zwanego L4. Może to być również niemiecki odpowiednik polskiego zwolnienia lekarskiego. Uzyskany dokument musi trafić do firmy zatrudniającej opiekunkę, w ciągu 7 dni, licząc od dnia powstania niezdolności do pracy. Z trzech druków – jeden trafia zatem do firmy odpowiedzialnej za zatrudnienie opiekunki, jeden pozostaje u lekarza, a kolejny musi trafić do ZUS.

Opiekunka może liczyć na zasiłek za czas niezdolności do pracy, jeśli podczas zawierania umowy delegowania zadeklarowała chęć odprowadzania dobrowolnej składki chorobowej. W innym przypadku zwolnienie lekarskie jest bezpłatne.

Zwolnienie lekarskie Niemcy dla opiekunki w Niemczech – L4 a umowa o pracę

Na więcej przywilejów mogą liczyć opiekunki, które zatrudnione są na umowę o pracę. W takiej sytuacji mogą liczyć nawet na 100% wynagrodzenia wypłacanego w trakcie niezdolności do pracy. Jak uzyskać zwolnienie lekarskie?

Opiekunka zgłasza się do lekarza i w razie otrzymania zwolnienia lekarskiego, już w pierwszym dniu powstania niezdolności do pracy powinna powiadomić pracodawcę. Może to zrobić poprzez informację ustną lub telefoniczną, natomiast zwolnienie przedkłada pracodawcy w trzecim dniu roboczym.

Wynagrodzenie lub zasiłek chorobowy

W przypadku umowy o pracę, za zwolnienie lekarskie, które trwa nie dłużej niż łącznie 6 tygodni w ciągu roku, wynagrodzenie płatne w wysokości 100% otrzymywanej pensji, opiekunka otrzymuje od pracodawcy. Od 7 tygodnia zwolnienia lekarskiego, może ona liczyć na zasiłek chorobowy płatny w wysokości 70% pensji. Jest on wypłacany przez kasę chorych. Zasiłek przysługuje maksymalnie przez 78 tygodni.

O tym warto pamiętać!

Opiekunka zatrudniona do osób starszych w Niemczech najczęściej może liczyć na bezpłatne zakwaterowanie i wyżywieniu w domu seniora. Ma zwykle do dyspozycji swój pokój, ponieważ pracę świadczy tak naprawdę przez całą dobę. W przypadku zwolnienia lekarskiego, jeśli jest to krótki czas, pracodawca może się zgodzić na dalsze korzystanie z udostępnionego pokoju czy miejsca, w którym zamieszkuje opiekunka. Gdy jednak w grę wchodzi znacznie dłuższe zwolnienie i długotrwała niezdolność do pracy, opiekunka musi we własnym zakresie zapewnić sobie miejsce do zamieszkania oraz wyżywienie.

Warto zatem mieć na uwadze, jakie różnice występują w przypadku zatrudnienia na umową o pracę oraz w sytuacji, gdy chodzi o opiekunkę delegowaną do pracy w Niemczech. 

Sprawdź również: