Siniaki na skórze to powszechna dolegliwość, która dotyka ludzi w każdym wieku i o różnym stanie zdrowia. Jedni z nas mają do nich większe skłonności, natomiast inni są dość odporni na ich powstawania. Sińce najczęściej powstają wskutek urazów i stłuczeń, ale mogą być tez objawami pewnych chorób. Dowiedz się, co mogą oznaczać siniaki na ciele starszej osoby, a także jak możesz pomóc podopiecznemu, u którego występuje duża ilość sińców.
Co mogą oznaczać siniaki na ciele?
Siniak jest naturalnym objawem stłuczeń i urazów, może odrobinę boleć przy dotyku i tym samym przez kilka dni w niewielkim stopniu utrudniać funkcjonowanie. Siniaki pourazowe nie są jednak groźne i nie należy się ich obawiać. Sińce mogą być jednak objawami różnych chorób.
Anemia
Do tej choroby prowadzą m.in. stres, zła dieta czy stresujący tryb życia. Objawem niedokrwistości są właśnie siniaki, a jeśli towarzyszą im zawroty głowy, omdlenia, osłabienie, zmęczenie i blady odcień skóry, to wówczas mogą świadczyć właśnie o tej chorobie.
Słaba krzepliwość krwi
Mogą towarzyszyć jej również siniaki, ale oprócz nich także silne krwawienia nawet z drobnych ran, a u kobiet także obfite miesiączkowania.
Choroby wątroby
Choroby wątroby bardzo często dają objawy właśnie na skórze. Pękające naczynka i powstające wskutek tego siniaki mogą świadczyć właśnie o problemach z wątrobą.
Hemofilia
Ta choroba również jest związana z zaburzeniami krzepliwości krwi. Może skutkować obfitym krwawieniem ran oraz niebezpiecznymi dla życia i zdrowia krwotokami wewnętrznymi. Objawem tej choroby są także siniaki.
Białaczka
Objawem nowotworu krwi mogą być właśnie łatwo powstające siniaki na skórze, które są skutkiem nawet bardzo delikatnego kontaktu.
Jak pomóc podopiecznemu, u którego pojawiają się sińce?
Każda opiekunka osób starszych w Niemczech powinna być wyczulona na wszelkie zmiany, jakie mogą pojawiać się na ciele jej podopiecznego. Jeśli zatem zauważysz u niego siniaki, w pierwszej kolejności zapytaj, czy uderzył się, przewrócił lub zaznał jakiegokolwiek innego urazu. Jeśli tak, nie powinno stanowić to większego problemu, można ewentualnie posmarować miejsce pourazową maścią lub żelem z apteki. Jeśli sińcowi towarzyszy opuchlizna, warto udać się do lekarza.
Jeżeli natomiast siniaki pojawiają się samoistnie lub po drobnym kontakcie, może to świadczyć o którejś z wymienionych chorób. W takiej sytuacji nie możesz zrobić więcej, jak tylko porozmawiać z swoim podopiecznym i jego rodziną i przekonać ich, aby starsza osoba udała się do lekarza, który wykona kierunkowe badania i zaleci odpowiednie leczenie.
O tym więcej na stronie http://seniorzy.pl/index.php/zdrowie/3058-o-czym-swiadcza-since-na-ciele
Zapraszamy do lektury