Osteoporoza, nazywana cichym złodziejem kości, to choroba metaboliczna, zaliczana do schorzeń cywilizacyjnych. U seniorów bardzo często rozwija się osteoporoza starcza, która – jak sama nazwa wskazuje – związana jest z wiekiem. Czym się objawia to schorzenie, jak je leczyć i jak wspomóc seniora, by był w miarę sprawny na co dzień?
Osteoporoza – przewlekła choroba układu kostnego
Osteoporoza u starszej osoby sprawia, że niezbędna jest specjalna opieka nad seniorem. Osoba, która podejmuje się tego zadania, musi zadbać o codzienny jadłospis starszej osoby, jej aktywność fizyczną, ale i otoczenie, w tym elementy wyposażenia, które mogą sprzyjać powstawaniu urazów.
W osteoporozie, która jest przewlekłą chorobą układu kostnego, charakterystyczną dla wieku starczego, kluczowe jest powstawanie niedoborów wapnia. Minerał ten wpływa na stan kości, a wraz z wiekiem jest go coraz mniej w organizmie. Ponadto niewłaściwa dieta sprawia, że łatwo o niedobory, np. w wyniku wypijania zbyt dużych ilości kawy, które powodują jego wypłukiwanie z organizmu.
W chorobie tej dochodzi przede wszystkim do znacznego ubytku kości. Seniorzy, ze względu na pojawiające się problemy z poruszaniem, łatwiej się potykają czy upadają, a stąd o krok do złamań. Są one bardzo groźne u starszych osób, m.in. ze względu np. na utrudnione procesy gojenia spowodowane cukrzycą, która także jest charakterystycznym schorzeniem u seniorów. Co więcej, do złamań u osób starszych może dojść nawet podczas zwykłego spaceru.
Brak wapnia u seniora – jak temu zaradzić?
Brak wapnia u seniora przyczynia się do pogłębiania osteoporozy, a zatem częstszych, bardziej złożonych i łatwiej występujących złamań. Aby ograniczyć to ryzyko, należy zadbać o dietę starszej osoby.
Dieta powinna być więc bogata w wapń – należy zatem zwiększyć podaż produktów bogatych w ten pierwiastek – mleka i jego przetworów. Jeśli senior lubi pić kawę i nie chce całkowicie z niej zrezygnować, powinien do ulubionego napoju dodawać mleko, które ogranicza wypłukiwanie wapnia z organizmu. Warto także postawić na zwiększenie spożycia witaminy D, która wpływa na polepszenie wchłaniania wapnia. Pomóc w tym przypadku może indywidualnie dobrana suplementacja.
Zwiększona łamliwość kości – jak ograniczyć ryzyko złamań
Złamania u seniorów przebiegają znacznie gorzej niż u młodych osób; mogą one nawet zagrażać życiu seniora, ponadto wpływają negatywnie na jego codzienne funkcjonowanie. Zwiększona łamliwość kości jest jednak charakterystyczna w osteoporozie. Jak wspomóc seniora i zminimalizować ryzyko złamań?
Przystosuj mieszkanie
Z otoczenia starszej osoby warto usunąć rzeczy czy przedmioty, które sprzyjają upadkom. Należy zatem pozbyć się dywanów, o które senior się potyka. W domu powinno panować dobre oświetlenie, bo w ciemnościach zdecydowanie trudniej dostrzec wszelkie przeszkody. O ile to możliwe, zaleca się unikanie poruszania po schodach, szczególnie wysokich, dlatego warto pomyśleć np. o zorganizowaniu miejsca dla seniora na parterze domu. Poza tym schody, barierki i inne tego typu przeszkody architektoniczne powinny mieć dodatkowe zabezpieczenia, w tym ułatwiające poruszanie się starszej osobie.
Zadbaj o profilaktykę skutków osteoporozy
Osteoporoza to częste schorzenie seniorów, dodatkowo zwykle późno rozpoznawane. Dobrze jest zatem zadbać o profilaktykę, w tym badanie gęstości kości, które jest w stanie wskazać na rozwijające się schorzenie. Ponadto istnieje szereg sposobów na wzmocnienie kości u seniora, a także zminimalizowanie ryzyka upadków. Wszystkie powyższe metody pozwalają zadbać o jak najbardziej komfortowe funkcjonowanie starszej osoby na co dzień.