U Twojego podopiecznego występują omdlenia? Dowiedz się, co może być ich przyczyną i dlaczego warto natychmiast skontaktować się z lekarzem. Przekonaj się, że z myślą o zapewnieniu seniorowi jak najlepszej opieki warto nauczyć się języka niemieckiego.
O czym mogą świadczyć omdlenia u osób starszych?
Omdlenia u seniora to stan, w którym osoba poszkodowana choćby na chwilę traci przytomność. Nie należy mylić ich z zasłabnięciami, w czasie których może dochodzić do zaburzeń świadomości, ale senior nie traci jej całkowicie. Omdlenia u seniora są niestety objawem chorobowym, dlatego nie należy ich lekceważyć. Bezpośrednimi przyczynami omdleń mogą być m.in.:
- odwodnienie – groźne szczególnie w czasie upałów bądź w przypadku biegunek;
- intensywne stany emocjonalne;
- nagły spadek glukozy we krwi – wynikający np. z cukrzycy;
- spadek ciśnienia tętniczego – mogący występować przy chorobach serca i układu krwionośnego;
- nagłe podniesienie się z pozycji siedzącej.
Omdlenia u seniorów mają zatem podłoże chorobowe. Jeśli Twój podopieczny nie ma zdiagnozowanej cukrzycy bądź chorób układu krążenia, a omdlenia zaczęły u niego występować, wówczas warto namówić go na wizytę u lekarza. Może okazać się bowiem, że stan jego zdrowia wymaga podjęcia leczenia.
Zanim dojdzie do omdleń, mogą pojawić się inne objawy. Dlatego zwróć uwagę, czy senior nie skarży się na m.in. nudności, zawroty głowy, duszności, zaburzenia widzenia czy zwiększoną potliwość. Z lekarzem warto skontaktować się już po zauważeniu tych symptomów.
Omdlenia u seniorów – dodatkowe zagrożenia dla ich zdrowia i bezpieczeństwa
Oprócz tego, że omdlenia mogą wynikać z rozwijających się u osób starszych groźnych chorób lub schorzeń, to mogą również same w sobie stanowić zagrożenie dla ich zdrowia, sprawności lub nawet życia. Wskutek omdlenia senior może się przewrócić, co w zaawansowanym wieku i przy nie najlepszym zdrowiu może być naprawdę niebezpieczne. Upadki po omdleniu mogą skutkować m.in.:
- złamaniami i skręceniami;
- uderzeniem głową o twarde powierzchnie, np. posadzkę, wannę lub umywalkę w łazience;
- upadkiem ze schodów;
- rozległymi stłuczeniami i siniakami;
- zablokowaniem dróg oddechowych;
- krwotokami, np. z nosa.
W takiej sytuacji opiekunka powinna natychmiast zareagować i wezwać do swojego podopiecznego pogotowie ratunkowe.
Rozmowa z lekarzem po niemiecku – ważne zadanie dla opiekunki
Konieczność wezwania do podopiecznego pomocy bądź nawet odbycie z nim planowanej wizyty u lekarza to poważny argument za tym, aby opiekunka dobrze posługiwała się językiem niemieckim. Dialog z lekarzem po niemiecku może okazać się kluczowy dla zdrowia seniora, przede wszystkim w sytuacji, kiedy niezbędna jest natychmiastowa pomoc.
Znając język niemiecki, możesz nie tylko łatwiej i skuteczniej wezwać pomoc do swojego podopiecznego, ale również wspólnie z nim udać się do przychodni i opisać dolegliwości czy zanotować sobie zalecane przez lekarze dawkowanie leków. Oczywiście znajomość języka ułatwi Ci funkcjonowanie w Niemczech na każdym polu.
Kurs niemieckiego dla opiekunek – naucz się komunikować po niemiecku
Chcesz nauczyć się porozumiewać po niemiecku i cieszyć się większym komfortem pracy opiekunki w Niemczech oraz atrakcyjniejszą liczbą ofert pracy? Udaj się na darmowy kurs niemieckiego, który organizujemy w Centrum Językowym Konik. Po jego ukończeniu nie tylko będziesz znać język w stopniu pozwalającym przeprowadzić dialog z lekarzem po niemiecku, ale również otrzymasz gwarancję zatrudnienia w charakterze opiekunki w Niemczech.