Stomia należy do przykrych przypadłości, które cierpiącym na nią osobom potrafi mocno utrudniać życie. Dowiedz się, czym jest stomia i jak należy prawidłowo pielęgnować podopiecznego ze stomią, aby zapewnić mu możliwie jak najwyższy komfort życia.
Pielęgnacja pacjenta ze stomią – czym jest stomia?
Stomia polega na chirurgicznym połączeniu światła przewodu pokarmowego ze skórą. Worek stomijny może być połączony z jelitem bądź drogami moczowymi, w zależności od tego, który z układów jest u pacjenta całkowicie niesprawny. W przypadku połączenia worka z jelitem mówimy o tzw. odbycie brzusznym, natomiast worek połączony z drogami moczowymi nazywany jest przetoką moczową. U pacjentów ze stomią kał oraz mocz gromadzone są w worku, stąd pielęgnacja pacjenta ze stomią jest szczególnie istotna w kontekście zachowania higieny i zdrowia.
Wywinięcie śluzówki i zszycie jej ze skórą najczęściej koniecznością spowodowaną chorobami nowotworowymi, takim jak m.in.:
- rak odbytnicy,
- rak jelita grubego,
- nowotwór pęcherza moczowego.
Oprócz nowotworów zastosowanie stomii może być konieczne wskutek polipowatości gruczołkowatej jelita grubego czy chorób zapalnych jelit, np. choroby Leśniowskiego-Crohna.
Jak wygląda życie ze stomią?
Choć mogłoby się wydawać, że stomia znacząco utrudnia codzienne funkcjonowanie, to jednak pacjent ze stomią może żyć normalnie. Choć nowa codzienność będzie wymagała od osoby ze stomią zmiany pewnych przyzwyczajeń, to jednak może ona być całkiem zbliżona do tej sprzed zabiegu. Wbrew temu, co mogłoby się wydawać, pacjent ze stomią powinien uprawiać sport. Wykluczone są sporty walki i inne mocno kontaktowe dyscypliny, jednak jazda na rowerze, a nawet pływanie, są bardzo korzystne, ponieważ pobudzają perystaltykę jelit. Należy unikać dźwigania dużych ciężarów i wykonywania nagłych podskoków. Konieczne jest zrezygnowania z palenia papierosów. Warto przyzwyczaić się do spania na boku – możliwe jest zarówno spaniu na boku, na którym worek jest przyczepiony, jak i na przeciwległym. Konieczne jest stosowanie odpowiedniej diety.
Jak dieta dla osób ze stomią?
Dieta dla osób ze stomią powinna być zrównoważona i bogata w składniki mineralne i witaminy. Ważne jest spożywanie posiłków w regularnych odstępach czasu. Należy przeżuwać posiłki bardzo dokładnie, nie połykając zbyt dużych kawałków. Unikać należy:
- produktów z dużą zawartością tłuszczu;
- zbyt dużej ilości błonnika;
- alkoholu oraz innych używek;
- potraw przyprawionych na ostro;
- strąków, np. fasoli, bobu, grochu;
- surowych owoców;
- napojów gazowanych;
- słodyczy i produktów zawierających dużą ilość cukru.
Pielęgnacja osoby z workiem stomijnym
Najważniejsza w pielęgnacji stomii jest wymiana worki stomijnego. Powinno przeprowadzać się ją zawsze w pomieszczeniu z dostępną umywalką i toaletą. Przed przystąpieniem do wymiany worka należy wyposażyć się w materiały opatrunkowe, dokładnie zdezynfekować dłonie, a następnie umyć skórę wokół worka przy użycia wody z mydłem. Worki jednoczęściowe należy zmieniać codziennie, natomiast w przypadku dwuczęściowych wystarczy pilnować, aby treść jelitowa z nich nie wyciekała. Wymiana worka stomijnego tego typu może następować co 3–5 dni.
O czym jeszcze pamiętać? Do kąpieli nie należy używać zbyt gorącej wody, ponieważ może być ona drażniąca dla śluzówki jelita. Warto wygolić brzuch, ponieważ włoski okazują się kłopotliwe podczas przyklejania i odklejania worka, powodując ból przy odrywaniu. Jeśli poszukujesz ofert pracy dla pracy nad osobami starszymi w Niemczech – sprawdź stronę!