Schorzenia reumatyczne, które często dotykają osób starszych, najczęściej wiążą się z bólem stawów i mięśni, opuchlizną kończyn, zesztywnieniem czy stanami zapalnymi stawów. Dowiedz się, o czym musisz pamiętać podczas opieki nad osobą starszą, która cierpi na reumatyzm.
Naucz się rozpoznawać reumatyzm
Twój podopieczny lub jego rodzina nie muszą być świadomi tego, że starsza osoba choruje na reumatyzm. Choroba może również rozwinąć się w czasie Twojej pracy w opiece. Dlatego warto rozpoznać objawy tej choroby i przekonać podopiecznego do diagnostyki u lekarza. Na początku objawami reumatyzmu mogą być podwyższona temperatura ciała, utrata masy lub osłabienie organizmu. Dopiero w późniejszych etapach choroby pojawiają się widoczne objawy, takie jak:
- bóle stawów,
- deformacja stawów,
- deformacja kończyn,
- ograniczona mobilność stawów,
- przykurcze palców dłoni,
- spadek masy mięśniowej.
Dowiedz się jak najwięcej o reumatyzmie
Oferty pracy dla opiekunek w Niemczech są dokładnie sporządzone i informują o tym, co czeka opiekunkę , czyli m.in. o chorobach, z jakimi boryka się starsza osoba. Zanim podejmiesz pracę, masz czas, aby dowiedzieć się jak najwięcej o chorobie i sprawdzić, na co szczególnie należy zwracać uwagę podczas opieki nad seniorem z reumatyzmem.
Jakiej pomocy może potrzebować senior z reumatyzmem?
Starsza osoba z reumatyzmem może potrzebować pomocy przede wszystkim przy poruszaniu się, wstawaniu z łóżka czy nawet podczas ubierania się. Niemniej jednak osoby cierpiącej na reumatyzm nie można we wszystkim wyręczać i motywować ją do samodzielnego wykonywania tych zadań. Zastój może przynieść jeszcze większe spustoszenie niż umiarkowana aktywność.
Jak opiekować się osobą starszą z reumatyzmem?
Jako opiekunka powinnaś pamiętać przede wszystkim o trzech aspektach opieki nad seniorem, który cierpi na reumatyzm.
Podawanie leków i suplementów
Osoba ze zdiagnozowanym reumatyzmem na pewno ma przepisane przez lekarza odpowiednie leki i zalecone suplementy. Twoim obowiązkiem jest dopilnowanie, by senior przyjmował je w odpowiednich dawkach i o odpowiednich porach dnia, zgodnie z zaleceniami lekarza.
Dbanie o aktywność fizyczną
W miarę możliwości pozwól seniorowi być samodzielnym. Zabieraj go na krótkie spacery, nawet wokół domu. Ruch pomoże utrzymać mobilność stawów. Dostosuj jednak aktywność do możliwości podopiecznego. Nie dopuść do tego, by sprawiała mu ból.
Dbaj o dietę
Na stawy pozytywnie wpływają produkty z kwasami omega-3, np. ryby owoce morza, orzechy czy oliwki. Pozytywnie działa też kolagen, który zawarty jest w żelatynie.
ZAPRASZAMY DO LEKTURY