Wraz z wiekiem zmienia się fizjologia człowieka, ponadto jego potrzeby. Szczególnej opieki, w tym zadbania o codzienny jadłospis, wymagają seniorzy. U wielu z nich pojawiają się problemy z apetytem, ale i szereg schorzeń charakterystycznych dla tego wieku. Starsze osoby mogą mieć kłopoty z prawidłową pracą wątroby. Bardzo ważnym narządem odpowiedzialnym za usuwanie toksyn z organizmu. Jak zatem powinna wyglądać dieta wątrobowa u seniora?
Dieta wątrobowa – dlaczego warto znać jej zasady
Dieta wątrobowa powinna zainteresować każdą osobę, która szuka pracy jako opiekunka, np. na stronie https://pracadlaopiekunek24.pl/praca/. U wielu seniorów problemy z wątrobą to codzienność, a wynikają one nie tylko z postępującego wieku i zmieniającej się fizjologii, lecz również zażywanych leków.
Warto zatem znać zasady diety wątrobowej, aby wspomóc seniora w codziennym funkcjonowaniu i zapewnić mu spokojne, komfortowe życie. Dzięki temu starsza osoba odzyska energię, a także nie będzie narażona na rozwój kolejnych schorzeń.
Choroby wątroby – minimalizowanie skutków ubocznych
Choroby wątroby pojawiające się u seniorów wynikają m.in. z zażywanych leków, niezdrowego trybu życia czy też nieprawidłowej diety, która była codziennością przez lata. Z tego względu konieczne jest zastosowanie diety wątrobowej, aby zminimalizować skutki uboczne już występujących schorzeń, a także zapobiec pogorszeniu stanu zdrowia.
Zasady diety wątrobowej nie są trudne do wprowadzenia, ponieważ przede wszystkim zwraca się uwagę na jadłospis, który ma bazować na lekkostrawnych daniach, świeżych produktach i nieprzetworzonej żywności.
Ważne jest także to, aby z codziennego jadłospisu seniora wykluczyć produkty, które mogą zaburzać pracę wątroby – w tym warzywa wzdymające, kawę, herbatę czy alkohol, dania tłuste i ciężkie, słodycze oraz fast foody.
Choroby metaboliczne u osób starszych
Seniorzy mają mniejszy apetyt, co wynika z wymienionych zmian fizjologicznych. Przyjmują zatem mniej kalorii, nierzadko również wypijają zbyt małą ilość płynów. Łatwo więc nie tylko o choroby wątroby czy odwodnienie, lecz także utratę ważnych składników odżywczych, w tym witamin i minerałów. Konsekwencją są rozwijające się choroby metaboliczne, np. osteoporoza czy cukrzyca.
Pomóc może dobrze opracowana dieta dla seniora z chorą wątrobą, ponieważ fakt, że jest lekkostrawna i bazuje na wartościowych produktach spożywczych, pozwala zadbać o właściwą podaż najważniejszych składników. Może więc wpłynąć na nawet znaczącą poprawę stanu zdrowia seniora.
Jak dbać o seniora z chorobami wątroby i metabolicznymi?
Niezależnie od schorzeń, z którymi zmaga się senior, bardzo ważnym czynnikiem jest pilnowanie właściwego sposobu żywienia. Poza lekkostrawnymi daniami należy dbać o to, by starsza osoba spożywała 5-6 posiłków dziennie – częściej, ale o mniejszych porcjach. Przy czym śniadanie powinno być zjedzone do godziny od momentu wstania, ostatni posiłek zaś maksymalnie na 2-3 godziny przed pójściem spać.
Seniorzy są narażeni na odwodnienie, dlatego ważne jest, aby przypilnować wypijania przynajmniej 2 litrów płynów dziennie – najlepiej niegazowanej wody mineralnej, ewentualnie z dodatkiem np. elektrolitów, aby uzupełnić niedobory ważnych pierwiastków.
Senior, który będzie mógł liczyć na taką opiekę, zyska na energii, lepszym samopoczuciu fizycznym, a także psychicznym, a jego organizm lepiej poradzi sobie z kolejnymi zmianami wynikającymi z upływającego wieku.