Osoby w podeszłym wieku dość często cierpią na brak apetytu, co niestety nie sprzyja utrzymywaniu przez nich dobrego zdrowia, jako że wraz z małą ilością jedzenia,nie dostarczają swoim organizmom wystarczająco wartości odżywczych. Dowiedz się, co jest przyczyną niskiego apetytu u seniorów oraz jak sobie z radzić z tym problemem.
Przyczyn braku apetytu u seniorów
Przyczyn braku apetytu u osób starszych należy upatrywać na kilku płaszczyznach. Naturalnym czynnikiem wynikającym z procesu starzenia się jest spowolnienie metabolizmu, przez co organizm automatycznie odczuwa mniejsze łaknienie. Wynika to w dużej mierze z niższej wydolności organizmu oraz znacznego zmniejszenia aktywności fizycznej.
- Najmniej poważnym powinien być brak uzębienia, mocno utrudniający spożywanie pokarmów. Ten stan na szczęście można naprawić, stosując protezy zębów.
- Natomiast wymagającym podjęcia leczenia powodem braku apetytu mogą być różne choroby układu pokarmowego.
- Jak się również okazuje, starsi ludzie mogą mieć obniżony apetyt także przez depresję. Wówczas konieczna jest konsultacja z psychologiem lub lekarzem psychiatrą.
- W podeszłym wieku zanikają kubki smakowe, co może skutkować brakiem apetytu spowodowanym odczuwaniem małej przyjemności z jedzenia.
Czym grożą zaburzenia apetytu u osób starszych?
Na początku należy powiedzieć o tym, że apetyt jest naturalną reakcją organizmu na potrzebę zaspokajania potrzeb odżywczych i energetycznych. Kontrolowany jest przez podwzgórze mózgu, będącym ośrodkiem sytości i głodu. Spadek apetytu, może niestety prowadzić do tego, że w wyniku dostarczania niedostatecznej ilości składników odżywczych i energetycznych, dojdzie do uszczerbku na zdrowiu, a nawet skrócenia życia o kilka lat. Wraz z jedzeniem dostarczamy do organizmu m.in. minerały, witaminy, białka, tłuszcze i cukry, które nie tylko go budują i odżywiają, ale również regulują wieloma procesami życiowymi. Ich rozregulowanie w podeszłym wieku może być szczególnie niebezpieczne dla zdrowia i życia.
Jak reagować na brak apetytu u seniorów?
Podstawowym obowiązkiem jest otoczenie seniorów opieką. Dzieci, wnukowie lub opiekunka osób starszych powinni pilnować regularnego spożywania przez nich posiłków. Warto również zadbać o to, by ich dieta była zbilansowana i bogata w odpowiednie składniki. Bardzo pomocne w tym celu okażą się diety układane specjalnie dla seniorów lub indywidualna konsultacja z dietetykiem. Czasami wystarczą odpowiednie podejście i umiejętność przekonania starszej osoby, by zjadła posiłek. Warto również zaangażować się i przygotować dla bliskiego seniora coś smacznego.
Suplementacja
W aptekach dostępny jest bardzo szeroki wybór suplementów diety przeznaczonych dla osób starszych. Warto uzupełniać nimi dietę seniora o składniki odżywcze, których brakuje w preferowanych przez tę osobę produktach spożywczych.
Konsultacja z lekarzem
Jeżeli dieta i suplementacja nie pomagają, warto skonsultować brak apetytu seniora z lekarzem, który zdiagnozuje przyczynę niskiego poziomu łaknienia i może zalecić odpowiednie leczenie.