Wie pflegt man eine ältere Person mit Parkinson?

choroba-parkinsona-206x160[1]

Choroba Parkinsona u podopiecznego znacznie utrudnia opiekę nad osobą starszą. Dlatego opiekunka, która wyjeżdża do opieki nad seniorem, który cierpi na tę chorobą, powinna jak najlepiej przygotować się do pracy i dowiedzieć się możliwie jak najwięcej o opiece nad osobą, która boryka się z Parkinsonem.

Czym jest choroba Parkinsona?

Choroba Parkinsona atakuje układ nerwowy osoby chorej, a konkretnie zaburza funkcje mózgu i rdzenia kręgowego. W przebiegu choroby dochodzi do pogłębiających się dysfunkcji, które prowadzą do niepełnosprawności. Choroba najczęściej występuje u osób po 60. roku życia, choć nie jest to regułą. Jej skutkami są niszczenie komórek mózgowych i ich rozpad.

Przyczynami choroby Parkinsona mogą być mutacje genów, które prowadzą do niszczenia komórek mózgowych, lub też czynniki środowiskowe, np. kontakt z pestycydami czy środkami ochrony roślin.

Objawy choroby Parkinsona

Charakterystycznym objawem choroby Parkinsona jest drżenie mięśni, szczególnie widoczne w spoczynku. Towarzyszyć będą temu zgarbiona postawa, usztywniony sposób poruszania się czy oszczędna mimika twarzy. Szczególną uwagę należy zwrócić również na zanik węchu i smaku, które są prognostycznymi objawami wystąpienia choroby Parkinsona.
Oprócz tego osoba dotknięta chorobą Parkinsona może borykać się także z:

  • zaparciami,
  • zaburzeniami widzenia kolorów,
  • stanami lękowymi,
  • depresją,
  • ślinieniem się,
  • nadmiernie przetłuszczającą się skórą;
  • zwiększoną potliwością.

Jak opiekować się starszą osobą chorującą na Parkinsona?

Opiekunka musi odpowiednio przygotować się do pracy z seniorem, który cierpi na chorobę Parkinsona. Nasz wpis okaże się pomocny, jeśli sofort in Deutschland arbeiten nie da Ci zbyt wiele czasu, aby szczegółowo zapoznać się z chorobą – będzie dobrym źródłem wiedzy na początek. Należy przede wszystkim pamiętać o tym, że objawy choroby Parkinsona postępują, a ich spowolnienie za pomocą leków jest już dużym sukcesem.

Opiekunka powinna przykładać szczególnie dużo starań do tego, aby zapewnić swojemu podopiecznemu możliwie jak najbardziej komfortowe warunki bytu na co dzień. W przypadku choroby Parkinsona bardzo ważna jest aktywność fizyczna, która pomaga opanować drżenie mięśni. Dlatego warto zabierać podopiecznego na spacery, można zasugerować mu również aerobik dla osób starszych lub ćwiczenia w basenie.

Dotyczy to oczywiście wczesnego stadium choroby. Przy zaawansowanej chorobie Parkinsona należy porozmawiać z rodziną seniora, aby zapewniła mu pomoc ortopedyczną, np. kule i laski, lub nawet wyposażyła mieszkanie w odpowiednie elementy, które pomogą mu w poruszaniu się, np. poręcze i uchwyty przy toalecie.

Siehe auch: